Godziny pracy biblioteki szkolnej i bibliotekarza:


Dzień tygodnia Godziny od - do
poniedziałek
7.30 - 12.45
6. wych. fiz. kl. VIII
13.30 - 15.00

wtorek
7.30 - 15.00

środa
7.30 - 11.45
5. wych. fiz. kl. VIII
12.30 - 14.30

czwartek
7.30 - 11.45
5. wych. fiz. kl. VIII
12.30 - 14.30

piątek
7.30 - 10.45
4. wych. fiz. kl. VIIILista książek zakupionych do biblioteki szkolnej

Zespołu Szkół w Bogusławicach w ramach

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3


Rok szkolny 2018/2019

Harmonogram konkursów w roku szkolnym 2018/2019

    14.02.2019 r.
    Walentynkowy konkurs błyskawiczny.


   


    więcej zdjęć...


   

    14 lutego 2019 r. w dniu św. Walentego odbył się w naszej szkolnej bibliotece WALENTYNKOWY KONKURS BŁYSKAWICZNY  dla uczniów z klas:  VIII szkoły podstawowej, III a i III b gimnazjum. Zadaniem uczestników było połączenie w pary bohaterów literackich. Karteczki w kształcie serduszek z imionami bohaterów przypięte były do planszy w kształcie serca. W pudełeczku, również w kształcie serca, znajdowały się karteczki z imionami postaci. Uczestnicy konkursu  losowali karteczkę z postacią z pudełka, a następnie szukali dla niej pary na planszy. Za prawidłowe połączenie bohaterów w parę otrzymywali cukierka. Ten błyskawiczny konkurs okazał się wśród młodzieży nie lada frajdą!
    11.02.2019 r.

    Pasowanie na czytelnika - klasa I

   
   


    więcej zdjęć...


   

 Dziwna przygoda w bibliotece


    W poniedziałkowy poranek do biblioteki szkolnej przybyli uczniowie klasy pierwszej. Pani bibliotekarka wraz z członkami klubu „Pozytywnie zakręconych przyjaciół biblioteki” przygotowali dla dzieci przedstawienie pt. „Dziwna przygoda w bibliotece”, które miało za zadanie nauczyć ich właściwego obchodzenia się z książkami. Pierwszoklasiści aktywnie uczestniczyli w spektaklu opowiadając, jak należy postępować z książkami, pomogli zagubionym postaciom wrócić do właściwej bajki. Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka uroczyście pasowała uczniów na czytelników i przyjaciół książek. Każdy z młodych czytelników wypożyczył do domu jedną ze 100 bajek z serii „Bajki naszego dzieciństwa”.


    29.01.2019 r. 

    Konkurs czytelniczy „Witajcie w Akademii Pana Kleksa!”   


    więcej zdjęć...

   

    W dniu 29.01.2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy „Witajcie w Akademii Pana Kleksa!” Celem konkursu było:

      ·       kształtowanie czytelniczych zainteresowań dzieci,

      ·       promowanie spontanicznej ekspresji muzycznej, ruchowej i plastycznej         dzieci,

      ·       rozwijanie umiejętności pracy w grupie,

      ·       kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

W konkursie wzięło udział osiem drużyn trzyosobowych z klas czwartych. Uczestnicy rywalizowali w ośmiu konkurencjach związanych z lekturą. Zmagania przebiegały w przyjaznej atmosferze zabawy, konkurencje przeplatane były śpiewaniem piosenek z filmu.

Wyniki  konkursu:

I miejsce             Biernat Kinga, Klimek Aleksandra, Orzechowski Jacek

II miejsce            Chabasińska Julia, Jagodziński Cezary, Sobczyński Dominik

III miejsce           Grzybowski Albert, Idczak Augustyn, Trafny Paweł.

Wszyscy uczestnicy otrzymali oceny celujące z języka polskiego, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dyplomy i drobne upominki.

Organizatorami konkursu była biblioteka szkolna i Pozytywnie Zakręceni Przyjaciele Biblioteki, współorganizatorami nauczyciele języka polskiego.    07.01.2019 r.
    Konkurs Czytelniczy „Czy znasz Balladynę?”

   


   

20.12.2018 r. Konkurs Czytelniczy „Czy znasz Balladynę?”

    Celem przedsięwzięcia było promowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej i kształtowanie wrażliwości młodych ludzi. Organizatorami konkursu byli biblioteka szkolna i nauczyciel języka polskiego.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas: VIII, III a gimnazjum,
III b gimnazjum.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach:

1) w formie testu wiedzy (21 pytań),

2) w formie krzyżówki (15 haseł).

Oto zwycięzcy konkursu:

I miejsce                     Magdalena Wiśniewska       kl. III a gim. 36/37 pkt.

II miejsce                    Estera Karolak                     kl. III b gim. 34/37 pkt.

                                   Dorota Sucharska                kl. III a gim. 34/37 pkt.

III miejsce                   Natalia Kolibowska              kl. III a gim. 33/37 pkt.  

       

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w dniu 7.01.2019 r. na apelu szkolnym.


    26.11.2018 r.
    Konkurs plastyczny "Mój przyjaciel - MIŚ"

   


    więcej zdjęć...

 

    W ramach Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny dla uczniów
kl. I – III pt. „Mój przyjaciel – MIŚ”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, do organizatorów wpłynęło 29 prac.  Jury konkursu stanowili wszyscy uczniowie z klas IV a, IV b, V. Każdy uczeń otrzymał jeden guzik - jeden głos, który oddał na najładniejszego jego zdaniem MISIA. Zwycięzcami konkursu zostali uczestnicy, których MISIE otrzymały najwięcej guzików.

I miejsce                     Marika Berent            kl. III

II miejsce                    Michał Wegner          kl. I

III miejsce                   Julia Kruszyna             kl. I

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz maskotki - „Słodziaki”.

W dniu 26 listopada 2018 r. biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów najmłodszych klas książki o misiach oraz kolorowanki.

ORGANIZATORZY:

Anna Michalak, nauczyciel plastyki

Marzena Sobczak, bibliotekarz
    13.11.2018 r.

    Szkolny Konkurs Recytatorski "NIEPODLEGŁA"

   

    więcej zdjęć... W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 8 listopada 2018 r. odbył się w bibliotece SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "NIEPODLEGŁA". W konkursie udział wzięli chętni uczniowie z klas V - VIII oraz III gimnazjum. Utwory skłaniające do refleksji, rozbudzające patriotyczne uczucia zaprezentowało 22 wykonawców. Jury w składzie: Sobczak Marzena - bibliotekarz, Wolska Zofia i Berent Agnieszka - nauczyciele języka polskiego wyłoniło następujących zwycięzców:

    I miejsce - D. Sucharska kl. III gim. wiersz pt. "Pieśń o fladze"
                       K.I. Gałczyńskiego

    II miejsce - L. Wiktorska kl. V wiersz pt. "Orlątko" A. Oppman

    III miejsce - Z. Kropidłowska kl. VI wiersz pt. "Taki kraj" J. Pietrzak

Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy od Organizatorów i drobne upominki od Dyrektora Szkoły p. Marka Tomickiego. Wszystkim uczestnikom pani bibliotekarka wręczyła zakładki do książek, a poloniści nagrodzą ocenami celującymi z języka polskiego.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom gratulują i życzą dalszych sukcesów.

   


    23.10.2018 r.
    Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece.

   

    więcej zdjęć...

   
    23.10.2018 r.  pierwszoklasiści wybrali się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami i zapoznać się z biblioteką. Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały.W trakcie spotkania pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książeczkę pt: "Wizyta w bibliotece". Na koniec pobytu pierwszaki wypożyczyły swoje ulubione książeczki.Wróciły zadowolone i uśmiechnięte, bogatsze o nowe czytelnicze doświadczenia.OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
   
    więcej zdjęć...


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w piątek 28.09.2018 r. Każda lekcja w tym dniu rozpoczynała się 5 minutowym głośnym czytaniem. W przedszkolu oraz w klasach I – IV szkoły podstawowej czytali uczniom nauczyciele, natomiast w klasach V – VIII szkoły podstawowej i III ab gimnazjum czytali uczniowie. Przedstawiciele klas wybrali na ten dzień książki z biblioteki szkolnej. Uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się do akcji.Rok szkolny 2017/2018    05.03.2018 r.
    Pasowanie na czytelnika

   

   

W dniu 5 marca 2018 r. najmłodsi uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Spotkanie przygotowali Pozytywnie Zakręcenie Przyjaciele Biblioteki wspólnie z panią bibliotekarką p. Marzeną Sobczak.

Podczas uroczystości dzieci wysłuchały wierszy Juliana Tuwima, dowiedziały się jak szanować książki oraz poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom. Na zakończenie dzieci wypożyczyły książki do domu.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.Wypożycz książkę na ferie zimowe

Nie musisz nudzić się w ferie zimowe (wszakże inteligentni ludzie nie nudzą się nigdy). Wspaniałą rozrywką będzie lektura pasjonujących książek.
W bibliotece szkolnej uzyskasz pomoc w wyborze lektury, zachętę do przeczytania wyjątkowej powieści. Nie zastanawiaj się dłużej i...
wypożycz książkę na ferie!


Do zobaczenia w bibliotece

 
     22.12.2017 r.
    Akcja przedświąteczna „Wypożycz sobie książkę na święta… z niespodzianką”.


    

   

    W dniach 18 – 22 grudnia 2017 r. w bibliotece szkolnej prowadzona była akcja przedświąteczna „Wypożycz sobie książkę na święta… z niespodzianką”. Każdy czytelnik, który w tych dniach odwiedził bibliotekę i wybrał sobie ciekawą książkę do czytania podczas przerwy świątecznej miał szansę wygrania upominku przygotowanego przez Klub Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Bibliotekę w tych dniach odwiedziło ponad 130 uczniów. Mamy nadzieję, że książka umili im wolny czas podczas przerwy świątecznej.   

    W dniu 6 grudnia 2017 r. Pozytywnie Zakręceni Przyjaciele Biblioteki przygotowali akcję mikołajkową. Obdarowywali czytelników, odwiedzających w tym dniu bibliotekę, zakładkami do książek i cukierkami. Chętnych do prezentu mikołajkowego w postaci wypożyczonej książki z nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nie brakowało. Pozytywnie Zakręceni Przyjaciele Biblioteki wspólnie z panią bibliotekarką udekorowali również bibliotekę bożonarodzeniowymi ozdobami.


   
     

    W dniu 24.11.2017 r. upłynął termin składania prac w bibliotece szkolnej w konkursie „Zakładkowy zawrót głowy”.

CELE KONKURSU

- Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

-Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

- Dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym.

- Kształtowanie poczucia estetyki.

- Doskonalenie sprawności manualnych.

- Rozbudzenie świadomości poszanowania książek.

Do konkursu wpłynęło 48 zakładek. Jury konkursu w składzie: Marek Tomicki - przewodniczący, Marzena Sobczak - bibliotekarz, Chwiałkowska Ilona – nauczyciel świetlicy, Tomicka Teresa – nauczyciel plastyki wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

kl. I – III szkoły podstawowej

I miejsce         Julia Chabasińska                  kl. III a

II miejsce        Natalia Niedośmiałek            kl. III a

III miejsce       Okunkowski Szymon             kl. III a

kl. IV szkoły podstawowej do kl. III gimnazjum

I miejsce         Aleksandra Krzyżostaniak     kl. VI

II miejsce        Kornelia Jędrzejewska           kl. IV

III miejsce       Oskar Gabrych                       kl. VII

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali uczestniczy – długopisy. Nagrody zorganizował Dyrektor Szkoły.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów.
    

   

   

W dniu 15.11.2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Piękna nasza polska mowa” dla uczniów klas VII, II – III gimnazjum. Celem konkursu było krzewienie kultury słowa, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych 

i pięknego wyrażania myśli oraz popularyzacja mody na wyraźną mowę.

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce                     Pacanowska Kornelia kl. VII

II miejsce                    Błaszczyk Izabela kl. III gim.

III miejsce                   Tarnowska Oliwia kl. II b gim.

                                   Sucharska Dorota kl. II a gim.

Jury konkursu: Berent Agnieszka, Sobczak Marzena, Wolska Zofia.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki zorganizowane przez Dyrektora Szkoły. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
   

   

    W dniu 6.11.2017 r. Komisja konkursowa w składzie: Marek Tomicki – dyrektor szkoły, Marzena Sobczak – bibliotekarz, Ilona Chwiałkowska – nauczyciel świetlicy dokonała oceny prac wykonanych przez uczniów
w rodzinnym konkursie „Mój bajkowy przyjaciel – konkurs na pacynkę, kukiełkę, marionetkę”.  Na konkurs dostarczono 12 prac
(11 kukiełek i  1 pacynka). Wyniki konkursu:

I miejsce         - Biernat Karol kl. II i Biernat Kinga kl. III b

II miejsce        - Starosta Klaudia kl. V

III miejsce       - Niedośmiałek Natalia kl. III a i Giętkowski Adam kl. IV

Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia. Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością  i dokładnością w tworzeniu swojego dzieła plastycznego.

Celem konkursu było:

·       propagowanie idei głośnego czytania dzieciom, 

·       przybliżenie i zainteresowanie dzieci literaturą,

·       rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, 

·       wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne wykonywanie zadania,

·    poznawanie technik budowy lalki teatralnej: kukiełka, marionetka, pacynka

·       radość i satysfakcja z tworzenia dzieła plastycznego.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy
za udział w konkursie.


   

 

W dniu 25 października 2017 r. w klasach I – III szkoły podstawowej obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem akcji było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Na każdej lekcji nauczyciele i uczniowie czytali na głos przez 5 minut fragmenty nowych, ciekawych książek, zakupionych z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

   

   

    W dniu 23.10.2017 r. w bibliotece odbył się SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA, promujący czytelnictwo w naszej szkole. 

W konkursie wzięło udział dwanaścioro uczniów z klas IV – VI szkoły podstawowej. Każdą klasę reprezentowało czworo uczniów. Czytający wykazali się bardzo wysokim poziomem umiejętności płynnego 

i bezbłędnego czytania oraz interpretacji czytanego tekstu. Jury konkursu 

w składzie: p. Berent Agnieszka, p. Sobczak Marzena i p. Wolska Zofia, przyznało I miejsce Zuzannie Kropidłowskiej z kl. V, II miejsce Lenie Wiktorskiej z kl. IV, III miejsce Maciejowi Tomickiemu z kl. IV. Wszyscy uczestnicy otrzymali oceny celujące z języka polskiego, dyplomy oraz drobne upominki.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Informacje o konkursie

    W miesiącu wrześniu odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny
dla uczniów kl. I - VII organizowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu "Przeczytałeś - Namaluj! Scena z mojej ulubionej książki". Do konkursu wpłynęło osiem prac plastycznych.

W dniu 25.09.2017 r. komisja konkursowa w składzie:
1. Marek Tomicki          - dyrektor szkoły
2. Marzena Sobczak     - bibliotekarz
3. Teresa Tomicka        - nauczyciel plastyki
wytypowała dwie prace, które zostały wysłane do Kuratorium Oświaty
w Poznaniu.

Są to prace:
1) Orzechowskiego Jacka z kl. III b
2) Szafoni Weroniki z kl. VIRok szkolny 2016/2017
W dniach 6 - 12 kwietnia 2017 r.

biblioteka szkolna zaprasza do akcji

 "Wypożycz książkę na święta".

 
W jej ramach oferujemy lekturę idealną na

 świąteczny czas odpoczynku i relaksu.


    Cztery kroki do doskonałej lektury na święta:
   
    1. Podejdź do regału, gdzie będą przygotowane książki.

    2. Wybierz książkę, która Cię interesuje.

    3. Podejdź do bibliotekarza i poproś o książkę.

    4. Zabierz książkę  do domu i ciesz się ciekawą lekturą na Święta.

Codziennie razem z książką można otrzymać specjalną zakładkę - zająca.

 Udanej lektury z zającem!