Zasady korzystania z biblioteki szkolnej w czasie epidemii

 

1) Czytelnicy oczekujący na wejście do biblioteki powinni zachować bezpieczną odległość (przynajmniej 2 metry).

2) Osoby wchodzące do biblioteki zobowiązane są do zdezynfekowania dłoni (preparat do dezynfekcji rąk dostępny przy wejściu do biblioteki).

3) Jednocześnie w pomieszczeniu biblioteki będą mogły przebywać 2 osoby w (maseczce ochronnej lub innym zabezpieczeniu).

4) Po przyjęciu książek od użytkownika, blaty stolików będą każdorazowo zdezynfekowane.

5) Do zwrotu wypożyczonych książek będzie służyło pudło oznaczone datą, umieszczone przed wejściem do biblioteki. Czytelnicy zwracający książki nie wchodzą do biblioteki.

5) Zwrócone zbiory biblioteczne będą odkładane w wyznaczone miejsce i poddane 3 dniowej kwarantannie.

6) Czytelnikom nie wolno samodzielnie dezynfekować wypożyczonych książek preparatami dezynfekcyjnymi.

6) Czytelnia, wolny dostęp do półek oraz ICIM zostają wyłączone z użytkowania do odwołania.

"Cyprian Kamil Norwid - 200 rocznica urodzin".

    W naszej szkole odbył się konkurs upamiętniający 200-tną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.
    Uczniowie klas: VIIa, VIIb i VIII przygotowali prace o tym wybitnym poecie romantycznym.
    Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o twórczości poety oraz o czasie, w którym żył i tworzył. Uczniowie mieli okazję podzielić się swoją wiedzą z koleżankami i kolegami oraz udowodnić, że twórczość Norwida mimo upływu lat jest ciągle aktualna i zaskakuje czytelników.
    Nie jest łatwo zachęcić młodzież do czytania poezji i refleksji nad nią w dobie internetu i ciekawszych form spędzania czasu. Tym bardziej cieszy organizatorów to, że w konkursie uczestniczyło dziewiętnaścioro uczniów.
    Jury postanowiło przyznać cztery wyróżnienia dla: Natalii z kl. VIIa, Augustyna z kl. VIIb, Weroniki z kl. VIII i Leny z kl. VIII. pozostali uczestnicy otrzymali oceny celujące z języka polskiego i plastyki.
    Organizatorzy: A. Berent, Z. Wolska, M. Okuński i A. Śniegowska dziękują uczestnikom za udział w konkursie i życzą dalszych sukcesów w nauce.
"Cyprian Kamil Norwid - 200 rocznica urodzin".

Zapraszamy uczniów klasy VIIa, VIIb i VIII do udziału w konkursie 

        Chętnych uczniów prosimy o przygotowanie dowolnych prac o poecie i oddanie ich do biblioteki do 30 listopada włącznie (mogą być portrety, ilustracje utworów, okładka na tomik poezji itp.).

    Za udział w konkursie uczniowie otrzymają dodatkową ocenę, a wyróżnieni pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy:

Berent Agnieszka, Okuński Mirosław, Wolska Zofia, Alicja Śniegowska
23 kwietnia 2021 r.

Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichDoroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z okazji tego święta przygotowałam dla Wasi Waszych rodziców porcję ciekawych materiałów edukacyjnych. Zapraszam do lektury!

- Prezentacja  ROLA KSIĄŻKI W ŻYCIU DZIECI I MŁODZIEŻY (plik pdf)
- Dlaczego warto czytać? https://www.youtube.com/watch?v=SHVUlcUbsRA
- "Jak powstaje książka" — film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry           https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – ciekawostki! https://www.gandalf.com.pl/blog/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/
- Karty pracy
dzień-książki-karty.pdf (panimonia.pl)

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak

KOMUNIKAT


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek.

Bardzo proszę wszystkich uczniów z klas I – VIII o przesłanie na Classroom w zajęciach BIBLIOTEKA pod tematem „Zdjęcie z książką” swojego zdjęcia z książką. Zdjęcia posłużą do wykonania kolażu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Do akcji zapraszam również nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Termin nadsyłania zdjęć do dnia 16 kwietnia 2021 r.

POKAŻMY WSZYSTKIM, ŻE JESTEŚMY MIŁOŚNIKAMI KSIĄŻEK!

Zapraszam serdecznie do włączenia się w tę akcję. Jeżeli jeszcze nie dołączyłeś do zajęć „Biblioteka” podaję kod: 2phoeyk

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobcza

PIĘKNE KSIĄŻKI

NA WALENTYNKI –

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY!

Jak wiadomo miłość ma różne oblicza – rodzice kochają swoje dzieci, dzieci kochają rodziców i swoje rodzeństwo, zakochani obdarzają się miłością, a także można kochać zwierzęta, swoją pasję lub po prostu otaczający świat. Myślę, że można też kochać książki i czytanie, dlatego polecam kilka propozycji z okazji walentynek.

Propozycje książek w zakładce BIBLIOTEKA i na Classroomie.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

4 lutego 2021 roku w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zapoznanie dzieci z procedurą korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

Pierwszoklasiści rozwiązywali także krzyżówkę, układali tytuły bajek z rozsypanki wyrazowej, rozpoznawali bajkowych bohaterów. Te zadania pozwoliły na sprawdzenie znajomości treści baśni i bajek. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniami. Wielką niespodzianką było przybycie na uroczystość wspaniałych gości: Królewny Śnieżki i Kopciuszka.

W dalszej części spotkania pani bibliotekarka zapoznała pierwszoklasistów z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz omówiła zasady dbania o książki. Królewna Śnieżka odczytała prośby książki, które dzieci wkleiły do swoich zeszytów, a Kopciuszek rozdał dzieciom zakładki do książek, żeby podczas czytania nie zaginały rogów.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy oraz Wyprawki Czytelnicze. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książeczki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim pierwszoklasistom i wychowawczyni za aktywny udział w uroczystości. Gościom za pomoc i uświetnienie swoją obecnością naszego spotkania.

Nowym Czytnikom życzę samych wspaniałych lektur!

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena SobczakAudycje edukacyjne w Polskim Radiu Dzieciomhttps://www.gov.pl/web/edukacja/audycje-edukacyjne-w-polskim-radiu-dzieciomPolecamy!
Projekt „mała książka - wielki człowiek”

W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” przekazano do wszystkich szkół podstawowych w Polsce Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i jest całkowicie bezpłatny.

W naszej szkole Wyprawki czytelnicze będą wręczone pierwszoklasistom z okazji pasowania na czytelnika.

Zachęcam rodziców do zapoznania się z poniższymi informacjami.

- "Mała książka - wielki człowiek" Mietek Szcześniak

www.youtube.com/watch?v=rFxKrl1n550

 

- Dlaczego warto czytać dziecku? (broszura)

wielki-czlowiek.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/broszura.pdf

 

- Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do biblioteki? (broszura)

wielki-czlowiek.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/broszura2.pdf

Więcej informacji na stronie kampanii www.wielki-czlowiek.pl

 

Polecam

Marzena Sobczak

nauczyciel bibliotekarz


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29.09.2020 r.

Budowanie relacji, stymulowanie mózgu, wzbudzenie kreatywności oraz wzbogacenie słownictwa – to tylko niektóre z korzyści głośnego czytania. Czynność ta jest na tyle ważna, że od dziewiętnastu lat 29 września w całej Polsce obchodzimy jej święto.

Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo. Cała Polska Czyta Dzieciom podkreśla, że zaspokaja ono potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. Dzięki niemu dorosły buduje silną więź z dzieckiem – odczytywana historia to nie tylko źródło wiedzy, ale także pretekst do wspólnych rozmów o świecie. I najważniejsze – nawyk czytania wchodzi w krew, ponieważ okazuje się znakomitą rozrywką.

Od kilku lat nasza szkolna biblioteka włącza się w tę kampanię, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Do głośnego czytania zostali zaproszeni uczniowie klas I -VIII, przedszkolaki oraz wszyscy nauczyciele.  Święto to stało się okazją do wysłuchania pasjonujących książek, wybranych przez uczniów ze zbiorów bibliotecznych. Na drzwiach każdej sali lekcyjnej zawieszono plakaty z hasłami promujacymi czytanie.

Dziękuję wszystkim przedszkolakom, uczniom oraz nauczycielom za aktywny udział w tegorocznej akcji.

Marzena Sobczak

nauczyciel bibliotekarz


Konkurs plastyczny

na plakat
promujący

bibliotekę i czytelnictwo


REGULAMIN KONKURSU
Harmonogram konkursów w roku szkolnym 2020/2021

Lp. Nazwa konkursu Termin Odpowiedzialni
1 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29.09.2020 Sobczak M.,
wych. klas I-VIII
2 Konkurs plastyczny na plakat promujący bibliotekę i czytelnictwo z okazji Miesiąca Bibliotek październik 2020 Sobczak M.,
Michalak A.
3 Pasowanie uczniów klasy I na czytelników
grudzień 2020 Sobczak M.,
wych. kl. I
4 "To już umiem, czyli w świecie baśni Andersena" - kl. III, IV, V marzec 2021 Sobczak M.,
wych. kl. III, IV, V
5 Konkurs promujący bibliotekę i czytelnictwo z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek "Tworzymy memy" maj 2021 Sobczak M.,
Szklarska I.

Lista książek zakupionych do biblioteki szkolnej

Zespołu Szkół w Bogusławicach w ramach

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3


Rok szkolny 2019/2020

Harmonogram konkursów w roku szkolnym 2019/2020

Lp. Nazwa konkursu Termin
1 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania IX 2019
2 "Selfie z książką" - konkurs dla uczniów kl.VII i VIII X 2019 -
V 2020
3 "Czytajmy dzieciom" - spotkania młodzieży z przedszkolakami "przy książce" X 2019 -
V 2020
4 Pasowanie uczniów kl. I na czytelników II 2020
5 "To już umiem, czyli w świecie baśni Andersena"  dla klas II, III i IV IV 2020
6 "Skojarzenia" konkurs czytelniczy dla kl. V i VI V 2020

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do wspólnej zabawy
"TWORZYMY MEMY"

ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: teł, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów udostępnionych w programie lub z obrazów własnych, zapisanych na dysku komputera.
Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do stworzenia własnego MEMA - temat dowolny.
Gotową pracę można pobrać w formacie JPG i wysłać e-mailem na adres:
sobczakm@poczta.onet.pl
Jeżeli przyślecie swojego mema na mój adres jest to jednoznaczne z Waszą zgodą na jego udostępnienie na stronie internetowej szkoły (anonimowo bez Waszego nazwiska i imienia). Wspólnie stworzymy GALERIĘ MEMÓW. Serdecznie zapraszam!

- Jak pracować w ToonyTool? - filmik
https://biblioteka.pl/aplikacja/50/ToonyTool

Link do programu
https://www.toonytool.com/

Witam wszystkich Czytelników!

Jesteście ciekawi ile pamiętacie z przeczytanych lektur szkolnych? Czy zasługujecie na kolorowego piega, czy może jesteście ochotnikiem pełnym zapału? Tego możecie dowiedzieć się rozwiązując poniższe testy. To świetna zabawa!

Jeśli macie ochotę podzielić się swoją opinią lub wynikiem uzyskanym z testu, piszcie na mój adres e-mail. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

 

kl. I - III                Quiz o bajce "Brzydkie Kaczątko"
kl. IV                    "Katarynka"
kl. V                     "W pustyni i w puszczy"
Kl. VI                    "Szatan z siódmej klasy"
Kl. VII                    "Zemsta"
Kl. VIII                    "Quo vadis"


kl. I                        Postaci z bajek – quiz obrazkowy                                           

kl. II, III                 „Zaczarowana zagroda” – test znajomości lektury          

kl. IV                     „Akademia pana Kleksa” - test znajomości lektury

kl. V                       „Chłopcy z Placu Broni” - test znajomości lektury

kl. VI                     „Hobbit, czyli tam i z powrotem” - test znajomości lektury

kl. VII                    „Opowieść wigilijna” - test znajomości lektury

kl. VIII                   „Mały Książę” - test znajomości lektury

 

Zachęcam również do obejrzenia filmu „Most do Terabithii”

 

Historia przyjaźni dwojga dzieci, które za leśnym strumieniem tworzą swój własny bajkowy świat.

Reżyseria                    Gabor Csupo

Scenariusz                  David Paterson / Jeff Stockwell

Gatunek                      Dramat / Fantasy / Przygodowy

Produkcja                    USA

Premiera                     15 lutego 2007 (świat)PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW
27.02.2020 r.W czwartek uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Znakomitych gości powitał Ludek książkowy i pani bibliotekarka, która zapoznała uczniów z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację, w której bohaterami były postacie ze znanych bajek oraz Ludek Książkowy i Krasnale. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie z klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki: Anita, Kinga, Kasia, Natalka, Paweł, Klaudia, Zuzia, Wiktoria, Kornelia.

Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać  i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało ręcznie robione zakładki do książek oraz słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak

Warsztaty plastyczne w bibliotece szkolnej
24.02.2020 r.W dniu 24.02.2020 roku w  bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne. W zajęciach uczestniczyli chętni uczniowie - wierni sympatycy naszej biblioteki. Pani bibliotekarka z uczniami wykorzystali pomysł z książki pt. „Warsztaty plastyczne dla dzieci” Marceliny Grabowskiej – Piątek i wykonali kwiaty – ozdoby wiszące. Z przyniesionych materiałów: kolorowych kartek, kleju, cekinów, flamastrów, brokatu powstały przepiękne kwiaty.

Na zajęciach panowała radosna i twórcza atmosfera. Uczestnicy warsztatów mogli rozwijać swoje umiejętności artystyczne i wyobraźnię, a przede wszystkim czerpać radość z tworzenia.

Samodzielnie wykonane dekoracje każdy zabrał ze sobą. Kompozycje mogą być ciekawą wiosenną ozdobą okna, a  także miłą pamiątką.

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak
W bibliotece uczniowie tworzyli kartki walentynkowe
13.02.2020 r.W dniu 13 lutego 2020 r., czyli w przeddzień WALENTYNEK w naszej szkolnej bibliotece chętni uczniowie mogli stworzyć własnoręcznie kartki walentynkowe. Uczniowie po raz kolejny mieli okazję przekonać się, że BIBLIOTEKA SZKOLNA jest to fantastyczne miejsce, w którym nuda nie grozi. W piątek 14 lutego w dzień św. Walentego kartki dotrą na pewno, szkolną pocztą walentynkową, do adresatów.

Nauczyciel bibliotekarz
Marzena SobczakCzytajmy dzieciom!
Spotkanie młodzieży z przedszkolakami "przy książce"
    W dniu  9.01.2020 r. odbyło się w naszym przedszkolu, drugie w tym roku szkolnym, spotkanie młodzieży z kl. VI, VII, VIII z Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki z przedszkolakami „przy książce”.

    Motywem przewodnim spotkania były zwierzęta. Do przedszkola przybył Podróżnik wraz ze zwierzętami  spotkanymi podczas podróży. Każdy członek Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki był przebrany za inne zwierzątko. Przedszkolaki rozmawiały z podróżnikiem o zwierzętach, potem kolejno wyjmowały z walizki podróżnika maskotkę zwierzę. Dzieci wspólnie wskazywały wśród uczniów tego, który nosił maskę wybranego zwierzęcia.  Wskazany uczeń czytał głośno utwór związany z wybranym zwierzęciem.

    Na zakończenie Podróżnik podziękował przedszkolakom za miłe spotkanie, dzieci pożegnały się ze zwierzętami, a pani bibliotekarka obiecała, że następne spotkanie już wkrótce!

 

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak
Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!
19.12.2019 r.    W dniach 16.12.2019 r. do 19.12.2019 r. biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do wspólnej realizacji akcji pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”. W tych dniach nauczyciel bibliotekarz rozdawał uczniom odwiedzającym bibliotekę kartki świąteczne celem napisania życzeń świątecznych wspólnie ze swoimi rodzicami lub w bibliotece szkolnej.
    Celem akcji było zwrócenie uwagi wszystkich dzieci, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, pamięć o członkach swojej rodziny w tych szczególnych świątecznych dniach, a przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.
    Podczas wspólnego wypisywania kartek rozmawiano o tym, dlaczego wysyłanie kartek jest ważne: 
    - sprawiają ogromną, najszczerszą radość dla odbiorcy;
    - to szansa, by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, coczujemy do osób najbliższych;
    - napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.

W pisanie kartek zaangażowała się duża grupa uczniów – mali i duzi.  Akcja ta, dała wyraz temu, że tradycja wysyłania kartek nie odeszła w zapomnienie, jest wciąż żywa, i ma się dobrze!

Uczestnicy akcji wypożyczyli również książki na ten piękny świąteczny okres, tym samym włączając się w naszą kolejną akcję promującą czytelnictwo – „Wypożycz sobie prezent na święta”.

Nauczyciel bibliotekarz Marzena Sobczak.Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do wspólnej realizacji akcji pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”, która rozpoczyna się 16.12.2019 roku i potrwa do 20.12.2019 roku.

Szczegóły akcji znajdziecie na gazetce przed biblioteką.

Zapraszam

Marzena Sobczak


Warsztaty plastyczne w bibliotece

W dniu 11.12.2019 r. w naszej bibliotece szkolnej chętni uczniowie mogli podczas przerw wykonać kartki świąteczne z wykorzystaniem pomysłów z książki „Magiczne kółeczka czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamarskiej. Chętnych nie brakowało, a efekty były imponujące.

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena SobczakMikołajkowe "spotkania z książką"

6.12.2019 r.

6 grudnia na mikołajkowe „spotkanie z książką” zostali zaproszeni wszyscy uczniowie. Nauczyciel bibliotekarz przygotował dla sympatycznych gości wiele niespodzianek. Jedną z nich była „Mikołajkowa biblioteczka”, gdzie znajdowały się książki o tematyce związanej z Mikołajem oraz nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie szkoły tłumnie odwiedzali bibliotekę szkolną i wypożyczali książki. Młodsi czytelnicy otrzymywali do pokolorowania Mikołaja, a dla wszystkich przygotowano loterię, w której można było wygrać słodką niespodziankę. ”. Nie zabrakło rozmowy o mikołajowych  i świątecznych tradycjach. Było dużo zabawy i śmiechu!

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena SobczakLiteracki salon wróżb w biblioteceCzłowiek często myśli otym, co go jeszcze w życiu spotka. Planuje, tworzy, fantazjuje...

Ludzie od dawna  prześcigali się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Nie inaczej było w naszej bibliotece. 27 listopada w szkolnej bibliotece została zorganizowana magiczna impreza czytelnicza pod nazwą „Literackie wróżby andrzejkowe”. Biblioteka w tym dniu stała się salą wróżb, a odwiedzający ją dostawali się pod opiekę dobrych wróżek Kingi i Anity – uczennic z klasy V b. Losy z cytatami z literatury, dobrymi radami i „złotymi myślami" powiedziały starszym uczniom z klas VI, VII, VIII oraz nauczycielom i pracownikom szkoły, co ich czeka i jak mają postępować w życiu. Natomiast dla młodszych uczniów z klas I – V wróżki przygotowały wróżby: szkatułka, zwierzątka i ja, ulubiony kolor.

Nie tylko uczniowie, ale też dorośli z radością wzięli udział w andrzejkowych zabawach.

Wszystkim uczestnikom i wróżkom dziękuję za magiczny dzień!

Pamiętajcie, wszystkie wróżby są tylko zabawą, nie należy traktować ich zbyt poważnie!

 

Marzena Sobczak, nauczyciel bibliotekarz

„Światowy Dzień Pluszowego Misia” w bibliotece szkolnej

25.11.2019 r.

        25 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej po raz kolejny obchodziliśmy „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.  W tym dniu na specjalnym regale ekspozycyjnym pojawiła się wystawka książek, których bohaterami są „Misie”, a pani bibliotekarka zachęcała do ich wypożyczenia. To święto to kolejna okazja do miłego spędzenia przerw w naszej szkolnej bibliotece. Uczniowie opowiadali o swoich pluszakach, rozwiązywali zadania matematyczne z Misiem, układali Misia z papierowych puzzli, rysowali portret Misia. Dzieci miały możliwość przekonania się, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu wierszyków i książek.

Nauczyciel bibliotekarz Marzena Sobczak
CZYTAJMY DZIECIOM!

Spotkanie młodzieży z uczniami kl. II „przy książce”

07.11.2019 r.
Fotoreportaż: Anna MichalakCZYTAJMY DZIECIOM!

Spotkanie młodzieży z przedszkolakami „przy książce”


        W dniu  29.10.2019 r. odbyło się w naszym przedszkolu, pierwsze w tym roku szkolnym, spotkanie młodzieży z kl. VI, VII, VIII z Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki z przedszkolakami „przy książce”. Celem spotkania było przede wszystkim:

- upowszechnianie głośnego czytania dzieciom,

- skojarzenie czytania z przyjemnością,

- wyrobienie nawyku codziennego kontaktu z książką.

Udział w spotkaniu pozwolił młodzieży ponadto:

-  pożytecznie i aktywnie spędzić czas,

- zaangażować się w działalność społeczną,

- zdobyć pozytywny wzorzec zachowania wobec młodszych dzieci.

        Motywem przewodnim spotkania były kolory. Kolorowa Wróżka wybrała się z wizytą do przedszkola w poszukiwaniu kolorowych dzieci. Każdy członek Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki był ubrany w strój innego koloru. Przedszkolaki wspólnie z Kolorową Wróżką wyczarowywały kolory, potem wśród uczniów wskazywały tego, który nosił ubranie takiego koloru jak wylosowana piłeczka.  Wskazany uczeń czytał głośno utwór związany z wylosowanym kolorem.

        Kostiumy wróżki i kolorowych dzieci oraz rekwizyty pozwoliły na osiągnięcie na spotkaniu prawdziwe bajkowego nastroju. Na zakończenie Kolorowa Wróżka obiecała dzieciom, że będzie je wspominać i oglądać w swojej szklanej kuli. Każdy przedszkolak został obdarowany przez kolorowe dzieci plakietką „CZYTAJMY DZIECIOM!”.

Następne spotkanie już wkrótce!

Nauczyciel bibliotekarz: Marzena Sobczak
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
30.09.2019 r.    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

    Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatury.

    Z tej okazji w poniedziałek 30 września 2019 r. w naszym przedszkolu i szkole każda lekcja rozpoczynała się 5 minutowym głośnym czytaniem książek wybranych i wypożyczonych specjalnie na ten dzień z biblioteki szkolnej.

    Wszyscy uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie włączyli się w tegoroczną akcję głośnego czytania zorganizowana przez bibliotekę szkolną.

Informację przygotowała Marzena Sobczak.    14.02.2019 r.
    Walentynkowy konkurs błyskawiczny.


   


    więcej zdjęć...


   

    14 lutego 2019 r. w dniu św. Walentego odbył się w naszej szkolnej bibliotece WALENTYNKOWY KONKURS BŁYSKAWICZNY  dla uczniów z klas:  VIII szkoły podstawowej, III a i III b gimnazjum. Zadaniem uczestników było połączenie w pary bohaterów literackich. Karteczki w kształcie serduszek z imionami bohaterów przypięte były do planszy w kształcie serca. W pudełeczku, również w kształcie serca, znajdowały się karteczki z imionami postaci. Uczestnicy konkursu  losowali karteczkę z postacią z pudełka, a następnie szukali dla niej pary na planszy. Za prawidłowe połączenie bohaterów w parę otrzymywali cukierka. Ten błyskawiczny konkurs okazał się wśród młodzieży nie lada frajdą!
    11.02.2019 r.

    Pasowanie na czytelnika - klasa I

   
   


    więcej zdjęć...


   

 Dziwna przygoda w bibliotece


    W poniedziałkowy poranek do biblioteki szkolnej przybyli uczniowie klasy pierwszej. Pani bibliotekarka wraz z członkami klubu „Pozytywnie zakręconych przyjaciół biblioteki” przygotowali dla dzieci przedstawienie pt. „Dziwna przygoda w bibliotece”, które miało za zadanie nauczyć ich właściwego obchodzenia się z książkami. Pierwszoklasiści aktywnie uczestniczyli w spektaklu opowiadając, jak należy postępować z książkami, pomogli zagubionym postaciom wrócić do właściwej bajki. Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka uroczyście pasowała uczniów na czytelników i przyjaciół książek. Każdy z młodych czytelników wypożyczył do domu jedną ze 100 bajek z serii „Bajki naszego dzieciństwa”.


    29.01.2019 r. 

    Konkurs czytelniczy „Witajcie w Akademii Pana Kleksa!”   


    więcej zdjęć...

   

    W dniu 29.01.2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy „Witajcie w Akademii Pana Kleksa!” Celem konkursu było:

      ·       kształtowanie czytelniczych zainteresowań dzieci,

      ·       promowanie spontanicznej ekspresji muzycznej, ruchowej i plastycznej         dzieci,

      ·       rozwijanie umiejętności pracy w grupie,

      ·       kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

W konkursie wzięło udział osiem drużyn trzyosobowych z klas czwartych. Uczestnicy rywalizowali w ośmiu konkurencjach związanych z lekturą. Zmagania przebiegały w przyjaznej atmosferze zabawy, konkurencje przeplatane były śpiewaniem piosenek z filmu.

Wyniki  konkursu:

I miejsce             Biernat Kinga, Klimek Aleksandra, Orzechowski Jacek

II miejsce            Chabasińska Julia, Jagodziński Cezary, Sobczyński Dominik

III miejsce           Grzybowski Albert, Idczak Augustyn, Trafny Paweł.

Wszyscy uczestnicy otrzymali oceny celujące z języka polskiego, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dyplomy i drobne upominki.

Organizatorami konkursu była biblioteka szkolna i Pozytywnie Zakręceni Przyjaciele Biblioteki, współorganizatorami nauczyciele języka polskiego.    07.01.2019 r.
    Konkurs Czytelniczy „Czy znasz Balladynę?”

   


   

20.12.2018 r. Konkurs Czytelniczy „Czy znasz Balladynę?”

    Celem przedsięwzięcia było promowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej i kształtowanie wrażliwości młodych ludzi. Organizatorami konkursu byli biblioteka szkolna i nauczyciel języka polskiego.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas: VIII, III a gimnazjum,
III b gimnazjum.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach:

1) w formie testu wiedzy (21 pytań),

2) w formie krzyżówki (15 haseł).

Oto zwycięzcy konkursu:

I miejsce                     Magdalena Wiśniewska       kl. III a gim. 36/37 pkt.

II miejsce                    Estera Karolak                     kl. III b gim. 34/37 pkt.

                                   Dorota Sucharska                kl. III a gim. 34/37 pkt.

III miejsce                   Natalia Kolibowska              kl. III a gim. 33/37 pkt.  

       

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w dniu 7.01.2019 r. na apelu szkolnym.


    26.11.2018 r.
    Konkurs plastyczny "Mój przyjaciel - MIŚ"

   


    więcej zdjęć...

 

    W ramach Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny dla uczniów
kl. I – III pt. „Mój przyjaciel – MIŚ”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, do organizatorów wpłynęło 29 prac.  Jury konkursu stanowili wszyscy uczniowie z klas IV a, IV b, V. Każdy uczeń otrzymał jeden guzik - jeden głos, który oddał na najładniejszego jego zdaniem MISIA. Zwycięzcami konkursu zostali uczestnicy, których MISIE otrzymały najwięcej guzików.

I miejsce                     Marika Berent            kl. III

II miejsce                    Michał Wegner          kl. I

III miejsce                   Julia Kruszyna             kl. I

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz maskotki - „Słodziaki”.

W dniu 26 listopada 2018 r. biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów najmłodszych klas książki o misiach oraz kolorowanki.

ORGANIZATORZY:

Anna Michalak, nauczyciel plastyki

Marzena Sobczak, bibliotekarz
    13.11.2018 r.

    Szkolny Konkurs Recytatorski "NIEPODLEGŁA"

   

    więcej zdjęć... W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 8 listopada 2018 r. odbył się w bibliotece SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "NIEPODLEGŁA". W konkursie udział wzięli chętni uczniowie z klas V - VIII oraz III gimnazjum. Utwory skłaniające do refleksji, rozbudzające patriotyczne uczucia zaprezentowało 22 wykonawców. Jury w składzie: Sobczak Marzena - bibliotekarz, Wolska Zofia i Berent Agnieszka - nauczyciele języka polskiego wyłoniło następujących zwycięzców:

    I miejsce - D. Sucharska kl. III gim. wiersz pt. "Pieśń o fladze"
                       K.I. Gałczyńskiego

    II miejsce - L. Wiktorska kl. V wiersz pt. "Orlątko" A. Oppman

    III miejsce - Z. Kropidłowska kl. VI wiersz pt. "Taki kraj" J. Pietrzak

Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy od Organizatorów i drobne upominki od Dyrektora Szkoły p. Marka Tomickiego. Wszystkim uczestnikom pani bibliotekarka wręczyła zakładki do książek, a poloniści nagrodzą ocenami celującymi z języka polskiego.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom gratulują i życzą dalszych sukcesów.

   


    23.10.2018 r.
    Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece.

   

    więcej zdjęć...

   
    23.10.2018 r.  pierwszoklasiści wybrali się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami i zapoznać się z biblioteką. Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały.W trakcie spotkania pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książeczkę pt: "Wizyta w bibliotece". Na koniec pobytu pierwszaki wypożyczyły swoje ulubione książeczki.Wróciły zadowolone i uśmiechnięte, bogatsze o nowe czytelnicze doświadczenia.OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
   
    więcej zdjęć...


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w piątek 28.09.2018 r. Każda lekcja w tym dniu rozpoczynała się 5 minutowym głośnym czytaniem. W przedszkolu oraz w klasach I – IV szkoły podstawowej czytali uczniom nauczyciele, natomiast w klasach V – VIII szkoły podstawowej i III ab gimnazjum czytali uczniowie. Przedstawiciele klas wybrali na ten dzień książki z biblioteki szkolnej. Uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się do akcji.Rok szkolny 2017/2018    05.03.2018 r.
    Pasowanie na czytelnika

   

   

W dniu 5 marca 2018 r. najmłodsi uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Spotkanie przygotowali Pozytywnie Zakręcenie Przyjaciele Biblioteki wspólnie z panią bibliotekarką p. Marzeną Sobczak.

Podczas uroczystości dzieci wysłuchały wierszy Juliana Tuwima, dowiedziały się jak szanować książki oraz poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom. Na zakończenie dzieci wypożyczyły książki do domu.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.Wypożycz książkę na ferie zimowe

Nie musisz nudzić się w ferie zimowe (wszakże inteligentni ludzie nie nudzą się nigdy). Wspaniałą rozrywką będzie lektura pasjonujących książek.
W bibliotece szkolnej uzyskasz pomoc w wyborze lektury, zachętę do przeczytania wyjątkowej powieści. Nie zastanawiaj się dłużej i...
wypożycz książkę na ferie!


Do zobaczenia w bibliotece

 
     22.12.2017 r.
    Akcja przedświąteczna „Wypożycz sobie książkę na święta… z niespodzianką”.


    

   

    W dniach 18 – 22 grudnia 2017 r. w bibliotece szkolnej prowadzona była akcja przedświąteczna „Wypożycz sobie książkę na święta… z niespodzianką”. Każdy czytelnik, który w tych dniach odwiedził bibliotekę i wybrał sobie ciekawą książkę do czytania podczas przerwy świątecznej miał szansę wygrania upominku przygotowanego przez Klub Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Bibliotekę w tych dniach odwiedziło ponad 130 uczniów. Mamy nadzieję, że książka umili im wolny czas podczas przerwy świątecznej.   

    W dniu 6 grudnia 2017 r. Pozytywnie Zakręceni Przyjaciele Biblioteki przygotowali akcję mikołajkową. Obdarowywali czytelników, odwiedzających w tym dniu bibliotekę, zakładkami do książek i cukierkami. Chętnych do prezentu mikołajkowego w postaci wypożyczonej książki z nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nie brakowało. Pozytywnie Zakręceni Przyjaciele Biblioteki wspólnie z panią bibliotekarką udekorowali również bibliotekę bożonarodzeniowymi ozdobami.


   
     

    W dniu 24.11.2017 r. upłynął termin składania prac w bibliotece szkolnej w konkursie „Zakładkowy zawrót głowy”.

CELE KONKURSU

- Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

-Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

- Dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym.

- Kształtowanie poczucia estetyki.

- Doskonalenie sprawności manualnych.

- Rozbudzenie świadomości poszanowania książek.

Do konkursu wpłynęło 48 zakładek. Jury konkursu w składzie: Marek Tomicki - przewodniczący, Marzena Sobczak - bibliotekarz, Chwiałkowska Ilona – nauczyciel świetlicy, Tomicka Teresa – nauczyciel plastyki wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

kl. I – III szkoły podstawowej

I miejsce         Julia Chabasińska                  kl. III a

II miejsce        Natalia Niedośmiałek            kl. III a

III miejsce       Okunkowski Szymon             kl. III a

kl. IV szkoły podstawowej do kl. III gimnazjum

I miejsce         Aleksandra Krzyżostaniak     kl. VI

II miejsce        Kornelia Jędrzejewska           kl. IV

III miejsce       Oskar Gabrych                       kl. VII

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali uczestniczy – długopisy. Nagrody zorganizował Dyrektor Szkoły.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów.
    

   

   

W dniu 15.11.2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Piękna nasza polska mowa” dla uczniów klas VII, II – III gimnazjum. Celem konkursu było krzewienie kultury słowa, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych 

i pięknego wyrażania myśli oraz popularyzacja mody na wyraźną mowę.

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce                     Pacanowska Kornelia kl. VII

II miejsce                    Błaszczyk Izabela kl. III gim.

III miejsce                   Tarnowska Oliwia kl. II b gim.

                                   Sucharska Dorota kl. II a gim.

Jury konkursu: Berent Agnieszka, Sobczak Marzena, Wolska Zofia.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki zorganizowane przez Dyrektora Szkoły. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
   

   

    W dniu 6.11.2017 r. Komisja konkursowa w składzie: Marek Tomicki – dyrektor szkoły, Marzena Sobczak – bibliotekarz, Ilona Chwiałkowska – nauczyciel świetlicy dokonała oceny prac wykonanych przez uczniów
w rodzinnym konkursie „Mój bajkowy przyjaciel – konkurs na pacynkę, kukiełkę, marionetkę”.  Na konkurs dostarczono 12 prac
(11 kukiełek i  1 pacynka). Wyniki konkursu:

I miejsce         - Biernat Karol kl. II i Biernat Kinga kl. III b

II miejsce        - Starosta Klaudia kl. V

III miejsce       - Niedośmiałek Natalia kl. III a i Giętkowski Adam kl. IV

Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia. Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością  i dokładnością w tworzeniu swojego dzieła plastycznego.

Celem konkursu było:

·       propagowanie idei głośnego czytania dzieciom, 

·       przybliżenie i zainteresowanie dzieci literaturą,

·       rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, 

·       wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne wykonywanie zadania,

·    poznawanie technik budowy lalki teatralnej: kukiełka, marionetka, pacynka

·       radość i satysfakcja z tworzenia dzieła plastycznego.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy
za udział w konkursie.


   

 

W dniu 25 października 2017 r. w klasach I – III szkoły podstawowej obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem akcji było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Na każdej lekcji nauczyciele i uczniowie czytali na głos przez 5 minut fragmenty nowych, ciekawych książek, zakupionych z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

   

   

    W dniu 23.10.2017 r. w bibliotece odbył się SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA, promujący czytelnictwo w naszej szkole. 

W konkursie wzięło udział dwanaścioro uczniów z klas IV – VI szkoły podstawowej. Każdą klasę reprezentowało czworo uczniów. Czytający wykazali się bardzo wysokim poziomem umiejętności płynnego 

i bezbłędnego czytania oraz interpretacji czytanego tekstu. Jury konkursu 

w składzie: p. Berent Agnieszka, p. Sobczak Marzena i p. Wolska Zofia, przyznało I miejsce Zuzannie Kropidłowskiej z kl. V, II miejsce Lenie Wiktorskiej z kl. IV, III miejsce Maciejowi Tomickiemu z kl. IV. Wszyscy uczestnicy otrzymali oceny celujące z języka polskiego, dyplomy oraz drobne upominki.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Informacje o konkursie

    W miesiącu wrześniu odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny
dla uczniów kl. I - VII organizowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu "Przeczytałeś - Namaluj! Scena z mojej ulubionej książki". Do konkursu wpłynęło osiem prac plastycznych.

W dniu 25.09.2017 r. komisja konkursowa w składzie:
1. Marek Tomicki          - dyrektor szkoły
2. Marzena Sobczak     - bibliotekarz
3. Teresa Tomicka        - nauczyciel plastyki
wytypowała dwie prace, które zostały wysłane do Kuratorium Oświaty
w Poznaniu.

Są to prace:
1) Orzechowskiego Jacka z kl. III b
2) Szafoni Weroniki z kl. VIRok szkolny 2016/2017
W dniach 6 - 12 kwietnia 2017 r.

biblioteka szkolna zaprasza do akcji

 "Wypożycz książkę na święta".

 
W jej ramach oferujemy lekturę idealną na

 świąteczny czas odpoczynku i relaksu.


    Cztery kroki do doskonałej lektury na święta:
   
    1. Podejdź do regału, gdzie będą przygotowane książki.

    2. Wybierz książkę, która Cię interesuje.

    3. Podejdź do bibliotekarza i poproś o książkę.

    4. Zabierz książkę  do domu i ciesz się ciekawą lekturą na Święta.

Codziennie razem z książką można otrzymać specjalną zakładkę - zająca.

 Udanej lektury z zającem!
 LICZNIK ODWIEDZIN