Aktualności  

Wykaz podręczników na rok szkolny 2020/2021

Religia

Wychowanie do życia w rodzinie


Informacja

Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty
będą do odbioru w dniu 3.08.2020 r.
w godzinach: 8:00 - 11:30.


Drodzy Uczniowie

Szanowni Rodzice

Nadszedł najbardziej oczekiwany moment roku szkolnego – zakończenie zajęć dydaktycznych zwieńczone wręczeniem świadectw. To doskonały moment aby dokonać krótkiego podsumowania osiągnięć edukacyjno – wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020. Średnia ocen uczniów Szkoły Podstawowej im. W. Witosa wyniosła 4,4. Pragnę podkreślić, że na ten zbiorowy sukces złożył się dorobek każdego z Was. Najwyższą średnią osiągnęły klasy: IV – 4,8, V b – 4,67 i V a – 4,42. Łącznie 40 podopiecznych zostało uhonorowanych świadectwem ukończenia klasy lub szkoły z wyróżnieniem. W gronie naszych najzdolniejszych uczniów znaleźli się: Zuzanna z klasy VII ze średnią ocen 5,72, Bartosz z klasy IV ze średnią ocen 5,64 oraz Natalia z klasy V a, Jakub O. z klasy V b, Kornelia z klasy VI – wszyscy ze średnią 5,58. Doskonały bilans osiągnięć i działań uczniów zamykają dziesiątki dyplomów, podziękowań i nagród za wyróżniające wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach i różnych przedsięwzięciach szkolnych.

Zakończony rok szkolny był rokiem trudnym ze względu na nadzwyczajne okoliczności, uniemożliwiające tradycyjną naukę w sali lekcyjnej. Wymagały one od uczniów wielkiego poświęcenia i wytężonej pracy. Jak się okazało nie stały się źródłem problemów, ale były inspiracją do działania i rozwoju. Wymienione sukcesy i osiągnięcia jednoznacznie wskazują, że wszyscy poradziliście sobie ze stojącymi przed Wami wyzwaniami i teraz świętujecie bardzo dobrze wykonaną uczniowską pracę.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować Wam za ogromny wysiłek, sumienną pracę, w wielu sytuacjach twórcze działanie i wzorowo zdany egzamin z odpowiedzialności uczniowskiej.

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020 w imieniu własnym oraz całego grona pedagogicznego składam gorące podziękowania Rodzicom. Bez ogromnego poświęcenia i wsparcia udzielonego dzieciom opisany sukces nie byłby możliwy. Szczególne podziękowania kieruję do Rady Rodziców. Nagrody książkowe to efekt Waszego działania. Po raz kolejny okazaliście się niezawodnym partnerem szkoły. Dziękuję za autentyczną troskę, poświęcony czas oraz za to, że zawsze możemy na Was liczyć.

Wszystkim Uczniom gratuluję umiejętności i talentów, nabytej wiedzy oraz uzyskanych wyników w nauce. Rodzicom gratuluję wspaniałych i wszechstronnie utalentowanych dzieci. Dodatkowe słowa wdzięczności kieruję do tegorocznych Absolwentów. Dziękuję, że przez te wszystkie lata obecności w szkole budowaliście jej prestiż i pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym oraz byliście przykładem dla młodszych koleżanek i kolegów. Życzę realizacji wszystkich planów związanych z dalszą edukacją i przyszłością.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice – do zobaczenia we wrześniu.

Dyrektor szkoły, Tomasz Tomicki.


INFORMACJA


Informacja


Rodzice, którzy wypożyczyli laptopy 

ze szkoły na czas zdalnej nauki, 

proszeni są o zwrócenie ich do sekretariatu do 24.06.2020 r. (tj. środa).



Wyniki Szkolnego Konkursu Historycznego

Na początku kończącego się w tym tygodniu roku szkolnego obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu największego konfliktu w dziejach ludzkości – II wojny światowej. Polska stała się jej pierwszą ofiarą. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. W. Witosa odbył się konkurs szkolny pt. „Polska i Polacy w czasie II wojny światowej 1939 – 1945”. Celem rywalizacji było upowszechnienie wiedzy o historii Polski tamtych lat: wojnie obronnej 1939 r., okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach 1939 – 1945 oraz bohaterskiej walce Polaków z okupantami.

Konkurs przybrał formę quizu. Powstał on dzięki nowoczesnym narzędziom edukacyjnym wykorzystywanym przez naszą szkołę podczas nauczania zdalnego. Do rozgrywki z wiedzy o przeszłości przystąpiło łącznie dziesięcioro uczniów z klas V – VIII. O jej wyniku zdecydowały dwa elementy, tj. poprawność oraz szybkość udzielanych odpowiedzi.        

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce: Zuzanna, klasa VII,

II miejsce: ex aequo Wiktoria i Weronika, klasa VI,

III miejsce: Kornelia, klasa VI.

Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.


Zwroty podręczników i książek 

do biblioteki szkolnej - informacja


OGŁOSZENIE WYNIKÓW SZKOLNEGO KONKURSU „POCZUJ CHEMIĘ DO HISTORII”

 

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu „POCZUJ CHEMIĘ DO HISTORII”. Konkurs organizowany był w Zespole Szkół w Bogusławicach na platformie CLASSROOM, jego organizatorami byli: Pani Anna Wiśniewska – nauczyciel chemii oraz Pan Robert Wiśniewski – nauczyciel historii.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów zgłoszonych do konkursu, wyłoniła 4 Laureatów Konkursu oraz przyznała 1 Wyróżnienie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a najlepszym  bardzo mocno gratulujemy!!!

Wyniki szkolnego konkursu "Poczuj chemię do historii”:

I miejsce – Zuzanna K. klasa VII

II miejsce – Aleksandra B klasa VIII

III miejsce – Adam O. klasa VIII oraz Cyprian G. klasa Vb

Wyróżnienie otrzymała: Wiktoria B. klasa VII


Informujemy, że od dnia 01 czerwca 2020 r. 

możliwe są konsultacje dla wszystkich uczniów.

W związku z koniecznością realizacji przez wszystkich uczniów treści wynikających z podstawy programowej, nauczanie uczniów odbywać będzie się nadal w formie zdalnej – wg dotychczasowych zasad.

Uczniowie biorący udział w zajęciach opiekuńczych w szkole będą musieli zatem zrealizować materiał realizowany przez daną klasę w nauczaniu zdalnym.

           W szkole nie będzie prowadzona żadna forma dożywiania uczniów. Dowozów uczniów nie przewidujemy.

          Rodzice, którzy zadeklarują ewentualny udział dziecka w w/w konsultacjach będą zobowiązani do wypełnienia stosownych oświadczeń i zarówno oni, jak i uczniowie zobowiązani będą do bezwzględnego respektowania wszystkich procedur z nich wynikających oraz przestrzegania reżimu sanitarnego.

          Rodzic zainteresowany udziałem dziecka w zajęciach konsultacjach na w/w zasadach zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy, do której uczęszcza dziecko.

          O wszelkich zmianach informować będziemy na bieżąco.



Podcasty 

"Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online" 

dla nauczycieli i rodziców.

Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Państwa serię czterech podcastów poświęconych najważniejszym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online.

Mamy nadzieję, że rozmowy ekspertów NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które poprowadził znany dziennikarz radiowy Krystian Hanke, będą dla Państwa przydatną dawką wiedzy. Liczymy na to, że staną się przyczynkiem do wielu rozmów i podjęcia działań w Państwa lokalnych środowiskach na rzecz bezpieczeństwa dzieci online.
Zachęcamy do słuchania!

Cyberprzemoc i inne formy agresji w sieci

Problem nadużywania internetu

Seksting i problem uwodzenia dzieci w internecie

Szkodliwe treści w internecie


Informacje dla ósmoklasistów

Egzamin ósmoklasisty - link


Komunikat dotyczący uczniów klas I – III 

Zespołu Szkół w Bogusławicach

 

          Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. przywracamy zajęcia opiekuńczo – wychowawcze dla uczniów klas I – III- według n/w zasad.

W związku z koniecznością realizacji przez wszystkich uczniów treści wynikających z podstawy programowej, nauczanie uczniów odbywać będzie się nadal w formie zdalnej – wg dotychczasowych zasad.

Uczniowie biorący udział w zajęciach opiekuńczych w szkole będą musieli zatem zrealizować materiał realizowany przez daną klasę w nauczaniu zdalnym.

Udział w zajęciach opiekuńczych nie zwalnia ucznia z realizacji materiału wynikającego z podstawy programowej.

          Zajęcia opiekuńcze w szkole odbywać się będą od godziny 8.00 do 13.00 i prowadzone będą głównie przez wychowawcę świetlicy.

          W szkole nie będzie prowadzona żadna forma dożywiania uczniów.

Dowozów uczniów nie przewidujemy.

          Rodzice, którzy zadeklarują ewentualny udział dziecka w w/w zajęciach będą zobowiązani do wypełnienia stosownych oświadczeń i zarówno oni, jak i uczniowie zobowiązani będą do bezwzględnego respektowania wszystkich procedur z nich wynikających oraz przestrzegania reżimu sanitarnego.

          Rodzic zainteresowany udziałem dziecka w zajęciach opiekuńczych na w/w zasadach zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy, do której uczęszcza dziecko – w terminie do środy (20.05.2020 r.) do godziny 10.00.

          O wszelkich zmianach informować będziemy na bieżąco.




Szanowni Rodzice!

Informujemy, że Samorządowe Przedszkole w Bogusławicach jest przygotowane do przyjęcia dzieci na zajęcia opiekuńcze. Obecnych w przedszkolu będzie obowiązywał reżim sanitarny. W sali nie może przebywać więcej niż 7 dzieci plus opiekunowie. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dzieci nie mogą przynosić żadnych zabawek. Na terenie przedszkola zostanie ograniczony do minimum również kontakt osób postronnych. Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola ulega zmianie. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m, przy czym należy zachować wszelkie środki ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). Dowozy autobusem nie będą się odbywać. Przedszkole będzie otwarte w godzinach od 8.00-13.00. Zgłoszeń dzieci należy dokonywać u wychowawców grup.




Lekcje i warsztaty muzealne

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice

Aktualna sytuacja uniemożliwia realizację planowanych przez szkołę wycieczek. Dlatego proponujemy alternatywne rozwiązania w postaci wirtualnych wizyt w uznanych instytucjach kultury. Szkoła Podstawowa im. W. Witosa skorzysta z następujących ofert: Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku.

Zapraszamy naszych uczniów do udziału w lekcjach muzealnych. Do uczestnictwa w zajęciach on-line niezbędna będzie platforma ZOOM (film instruktażowy, jak zainstalować ZOOM na komputerze https://www.youtube.com/watch?v=qDGTieIRyo4 ) i zgoda rodzica na udział dziecka w lekcji. Zostanie ona przekazana Państwu drogą telefoniczną w formie wiadomości tekstowej przez wychowawców klas. Szczegółowe informacje otrzymają Państwo tą samą drogą. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Dodatkowych informacji udziela nauczyciel historii.



Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.




Wycieczka do ZOO



Wszystkich chętnych zapraszamy na wirtualny spacer po Opolskim Ogrodzie Zoologicznym. Czeka na Was ekscytująca wycieczka przez wszystkie kontynenty świata.
W opolskim ZOO mieszka ponad 1,5 tysiąca zwierząt 290 gatunków. Znajdziecie w nim dostojne żyrafy, słodkie pandy rude, zwinne pumy, eleganckie zebry, sympatyczne mrówkojady i wiele gatunków małp i małpiatek, np. lemury czy goryle.

Wystarczy kliknąć w link, aby przenieść się w wirtualny świat zwierząt: https://www.opole.pl/wirtualne-spacery/zoo_prezentacja
 

Anna Wiśniewska





Konkurs „Poczuj chemię do historii”

          Osiągnięcia naukowe zawsze były kołem zamachowym historii. W ich gronie zaszczytne miejsce zajmuje układ okresowy pierwiastków chemicznych. W zakończonym przed kilkoma miesiącami roku 2019 przypadła 150. rocznica sformułowania przez uczonego Dmitrija Mendelejewa wspomnianego zestawienia. Z tego powodu UNESCO i ONZ ustanowiły miniony rok Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych. Nasza szkoła podjęła działania upamiętniające to epokowe wydarzenie, czego wynikiem była efektowna gazetka wykonana przez uczniów najstarszych klas, prezentująca dokonania rosyjskiego chemika i odkrywcy.

          Wskazany jubileusz oraz podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 w zakresie wychowania do wartości przez kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich skłoniły nas do zorganizowania konkursu, który połączy oba elementy. Konkurs „Poczuj chemię do historii” adresowany jest do uczniów klas 7 – 8. Finałowa rozgrywka nastąpi w dniu 21 maja 2020 r. (czwartek, godz. 14.45) i będzie miała formę quizu internetowego. Szczegóły konkursu znajdują się na wykorzystywanej przez szkołę platformie edukacyjnej classroom w zakładce „Samorząd Uczniowski”. Dodatkowych informacji udzielają organizatorzy, nauczyciele przedmiotów: chemii i historii. Zapraszamy do udziału.

Anna Wiśniewska, Robert Wiśniewski.         







ROZTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA 

NAJCIEKAWSZEGO LAPBOOKA Z BIOLOGII

Został podsumowany szkolny konkurs na najciekawszego lapbookaz biologii. Uczniowie klas V-VIII wykonywali lapbooki, a następnie udostępniali swoje prace na platformie Padlet.. Wykazali się pomysłowością, twórczością, a przy okazji przedstawili wiadomości z różnych dziedzin biologii. Wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie można oglądać pod linkiem: https://padlet.com/anna1198/4pioroqnzncm

Wyniki:

I miejsce  - Kinga B., klasa Vb

II miejsce – Kornelia J., klasa VI

III miejsce – Natalia N., klasa Va

Wyróżnienie – Marcel F, klasa Vb

Wyróżnienie – Zuzanna K, klasa VII

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w wykonanie oryginalnych lapbooków.

Anna Wiśniewska




Ogłoszenie wyników konkursu językowo - plastycznego "LOOK"

Z ogromną przyjemnością informujemy, że I edycja konkursu językowo - plastycznego "LOOK" została rozstrzygnięta.

Wszystkie prace były starannie wykonane, pomysłowe i oryginalne.


Nagrodzone prace:

1 miejsce - Jacek Orzechowski kl. Vb

2 miejsce - Klaudia Starosta kl. VII

2 miejsce - Natalia Niedośmiałek kl. Va

3 miejsce - Adam Orzechowski kl. VIII


Laureatom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zapraszamy do kolejnych edycji.


Olga Jędrzejewska

Anna Michalak




PRZEDSZKOLAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI








4 i 5 maja 2020 r.

dni wolne od zajęć dydaktycznych




Kształcenie na odległość w szkołach przedłużone jest do 24 maja 2020 r.


Egzamin ósmoklasistów odbędzie się
w terminie 16-18 czerwca 2020 r.




Projekt szkolny 

„Biało-czerwone barwy”

W przede dniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) i Narodowego Święta 3 Maja (obchodzonego na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Biało-czerwone barwy”. Działanie miało na celu upamiętnienie tak ważnych dla każdego Polaka świąt oraz wskazanie na rodzaje tworzonych przez nas wszystkich wspólnot – szkolnej i narodowej. Obie buduje tradycja, historia i kultura, a ich niezwykle ważnym elementem są dwie barwy: biel i czerwień. Dzisiaj te dwa połączone ze sobą kolory tworzą barwy narodowe. Występujące w formie pasa tkaniny składają się na biało-czerwoną flagę, jeden z trzech symboli naszej ojczyzny.

W postaci flagi barwy biało-czerwone towarzyszą nam podczas uroczystości szkolnych i państwowych oraz wydarzeń sportowych. Powiewają także na budynkach władz państwowych i regionalnych oraz wielu innych. Projekt stał się okazją do zauważenia biało-czerwonej symboliki przez dzieci i młodzież w życiu codziennym. Inicjatywa realizowana w ramach przedmiotów plastyka i historia spotkała się z dużym odzewem uczniów. Jej efekty prezentujemy na fotografiach. Gorąco zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Organizatorzy projektu: Anna Michalak, nauczyciel plastyki i Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.











Pszczółki w barwach narodowych






Jeżyki z biało-czerwoną







Rozstrzygnięcie konkursu „Ekoludek”

Z okazji Dnia Ziemi został zorganizowany konkurs ekologiczny pt: „ Ekoludek”.



Celem konkursu było propagowanie recyklingu jako formy ochrony środowiska i dbałości o najbliższe otoczenie oraz aktywny udział w zbiórce surowców wtórnych. Uczniowie wykorzystali różne techniki i plastyczne środki artystycznego wyrażenia własnej wyobraźni, pomysłowości.

Wśród uczniów wyłoniono trzech zwycięzców, którzy po powrocie do szkoły otrzymają pamiątkowe upominki i dyplomy.

I miejsce Krystian Malec kl. I

II miejsce Adam Orzechowski kl. VIII

III miejsce Natalia Niedośmiałek kl. Va

Konkurs zorganizowały panie: Anna Wiśniewska i Iwona Szklarska




MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI












Projekt „Biało-czerwone barwy”

W związku ze zbliżającymi się wydarzeniami – Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) i Narodowym Świętem 3 Maja (uchwalenie Konstytucji 3 maja) – zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w projekcie ogólnoszkolnym pt. „Biało-czerwone barwy”. Waszym zadaniem będzie zrobienie fotografii przedstawiającej kolory wchodzące w skład polskich barw narodowych (biel, czerwień). Może to być zdjęcie flagi, kwiatów w ogródku lub w doniczce, stroju lub szalika sportowego, zrobionego przez Was rysunku lub laurki. Nie musicie korzystać z naszych propozycji. Gorąco zachęcamy do zaprezentowania własnych pomysłów.

Prace należy wysyłać na classroom do dnia 29 kwietnia 2020 r. (środa). Kod do zajęć: rgoabtv (Samorząd Uczniowski – w temacie Projekt „Biało – czerwone barwy”). Uczniowie nie korzystający z platformy classroom swoje prace wysyłają na adres: amichalak@poczta.onet.pl.

Anna Michalak, nauczyciel plastyki,

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.






DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.


Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole znajdują się na stronie https://padlet.com/anna1198/Bookmarks

Festiwal odbędzie się w środę 22 kwietnia na na tablicy Padlet. Do udziału w nim potrzebny jest dostęp do Internetu.

Zapraszamy uczniów z całej szkoły na Festiwal z okazji Dnia Ziemi - to interaktywna forma, w której uczniowie mogą uczestniczyć we wspólnej zabawie online. Formuła została specjalnie dostosowana do aktualnych możliwości pracy zdalnej uczniów i uczennic.

W tym roku głównym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

Dlatego w ramach tego święta zostały zorganizowane warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl.




KONKURS NA

NAJCIEKAWSZEGO LAPBOOKA


szczegóły w zakładce Konkursy




Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Kartka Wielkanocna” został rozstrzygnięty. Celem konkursu było zachęcanie dzieci i młodzieży do kultywowania zwyczaju obdarowywania się kartkami okolicznościowymi oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży. Jury wybrało trzy najciekawsze prace. Po powrocie do szkoły zostaną wręczone wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

I miejsce Marta Orzechowska ( przedszkole)

II miejsce Zuzanna Kropidłowska kl. VII

III miejsce Aleksandra Klimczak kl. III














Zdrowych, pogodnych i radosnych
świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją i wiarą
życzą:
dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy
Szkoły Podstawowej w Bogusławicach




Zgoda rodzica lub prawnego opiekuna na założenie konta G Suite dla Szkół i Uczelni

Inforrmacja dla rodzica lub opiekuna o założeniu konta e-mail w szkole



Podanie o przyjęcie do klasy pierwszej 2019/2020



Realizacja zadań w domu przez "Jeżyki"
zdjęcia przesłane przez rodziców
cz. 2






Zapraszamy serdecznie do udziału w  Konkursie Plastycznym

 pt: „Ekoludek”
więcej informacji w zakładce konkursy



Bajka o koronawirusie



Znad Tamizy nad Wartę

W dniu 11 marca 2020r. do naszej szkoły dotarł tajemniczy list. Zanim trafił na szkolne biurko przebył około 1700km. Nadanie listu nastąpiło w Pałacu Buckingham w Londynie, w którym na co dzień rezyduje Królowa Wielkiej Brytanii - Elżbieta II. Przesyłka była odpowiedzią na korespondencję wysłaną przez naszych uczniów jeszcze jesienią 2019r. Zawierała ona list z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia oraz samodzielnie wykonane na tę okoliczność kartki świąteczne. Ambitnego zadania podjęli się uczniowie klas VI-VII. Podobne przedsięwzięcie realizowano już w roku szkolnym 2017/2018. Tegoroczne działanie było więc kontynuacją pozytywnie przyjętych przez uczniów rozwiązań. Miało na celu zwrócenie uwagi młodzieży na tradycyjne sposoby komunikacji, a także rozwijaniu kompetencji językowych.

Olga Jędrzejewska, nauczyciel języka angielskiego






Realizacja zadań w domu przez "Jeżyki"-
zdjęcia przesłane przez rodziców




Drodzy uczniowie!


Zmieniamy sposób zdalnego nauczania.

Będziemy korzystać z rozwiązania Google jakim jest CLASSROOM
https://classroom.google.com

W przypadku uczniów wymagane jest konto google, większość z Was ma już takie konto, każdy użytkownik smartfona z systemem android powinien takie konto posiadać.

Jeśli ktoś nie posiada poczty gmail, do logowania może posłużyć się filmem logowanie do classroom.

UWAGA!
Uczniowie klas 1-3 informacje o zadaniach otrzymują na dotychczasowych zasadach - na szkolnej stronie internetowej.




Materiały do nauki i powtórzeń dostępne są w zakładce Materiały dydaktyczne.



Lektury szkolne dostępne na portalu:


lektury.gov.pl



Ósmoklasistów zapraszamy do rozwiązywania materiałów przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Codziennie o godz. 9.00 nowe zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, a o 15.00 rozwiązania.
www.cke.gov.pl




SZKOLNY KONKURS

JĘZYKOWO-PLASTYCZNY LOOK

regulamin w zakładce Konkursy



Konkurs plastyczny "Kartka wielkanocna" szczegóły w zakładce Konkursy




Biblioteka szkolna przypomina uczniom kl. 7 i 8, że trwa konkurs "Selfie z książką" - szczegóły w regulaminie w zakładce KONKURSY. Nagrody czekają na Was, a ja czekam na Wasze zdjęcia!

Nauczyciel bibliotekarz
Marzena Sobczak



W dniach od 02-03-2020 r. do 31-03-2020 r.

trwa rekrutacja do przedszkola

na rok szkolny 2020/2021

Dokumenty:




UWAGA !

W czwartek i piątek tj. 

w dniach 12-13.03.2020 r. 

w szkole możliwe będą

tylko i wyłącznie zajęcia opiekuńcze dla dzieci, których rodzice nie są w stanie z różnych przyczyn zapewnić opieki.

Od 16.03.2020 r. – 25.03.2020 r. włącznie, żadne zajęcia 

nie będą odbywały się.

Informujemy również, 

że w dniach od 

12.03.2020 r. – 25.03.2020 r. 

nie będzie dowozów 

do szkoły i przedszkola.

Dalsze informacje będą udostępniane na stronie internetowej szkoły i na Facebooku.



Rodzicu,
-  
ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
-  
zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
-  
jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
-  
przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
-  
rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
-  
śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,
-  
pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
-  
przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
-  
odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
-  
przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.


Zaświadczenie za udział w akcji
Dzień Bezpiecznego Internetu 2020







XXIV Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce
05.03.2020 r.



        W dniu 5 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie odbył się etap powiatowy XXIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Do rywalizacji przystąpiło łącznie 23 uczniów z kilku szkół powiatu kolskiego, m.in. Kiełczewa Smużnego, Kłodawy, Łuczywna. Wśród uczestników znalazło się dwoje reprezentantów Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach – Małgorzata i Karol z klasy 4.
       
Celem konkursu jest przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, jego historii, tradycji, gwary i kultury regionalnej, a poprzez to kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz związku z Wielkopolską. Organizatorem głównym konkursu jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski i Partnerzy. Wydarzenie od lat cieszy się dużym prestiżem i zainteresowaniem szkół. Niezmiennie pozostaje największym tego typu turniejem naukowym w regionie. Umiejętnie łączy wiedzę z różnych dziedzin nauki: historii, przyrody, geografii, kultury.
       
Konkurs posiada formę testu pisemnego i składa się z kilku etapów: szkolnego, powiatowego, rejonowego i wojewódzkiego. Uczestnicy zmagań powiatowych w Kłodawie, którzy zdobędą minimum 85 % wymaganej liczby punktów awansują do etapu rejonowego, który odbędzie się już 7 kwietnia 2020 r. Ogłoszenie wyników opisywanego etapu nastąpi w ciągu siedmiu dni od dnia rozgrywki powiatowej.

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii i opiekun uczniów.




Schodami do wiedzy o przeszłości
01.03.2020 r.



        Jednym z podstawowych zadań szkoły jest tworzenie uczęszczającym do niej dzieciom odpowiednich warunków do uczenia się. Od lat najbardziej naturalnym miejscem do przyswajania wiedzy pozostaje sala lekcyjna. Jednak szkolna przestrzeń do efektywnego uczenia się nie ogranicza się tylko i wyłącznie do uczniowskich czterech ścian. Ważną rolę w tym zakresie pełnią korytarze, a w naszej szkole od 1 marca 2020 r. także… schody, na których pojawiły się biało – czerwone naklejki zawierające najważniejsze treści historyczne – daty i wydarzenia – dotyczące historii Polski od czasów panowania Mieszka I w X w. do powstania ruchu społecznego „Solidarność” w XX. Dzięki nim uczniowie w łatwy sposób utrwalają wiedzę na temat przeszłości naszej ojczyzny. Skuteczność zapamiętywania podnosi atrakcyjna forma graficzna przekazu.
        W gronie tegorocznych priorytetów władz oświatowych znalazło się kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Do tego momentu szkoła zrealizowała szereg inicjatyw w tym obszarze i planuje przeprowadzić następne. Opisane działanie stanowi jedno z takich przedsięwzięć.
        Zastosowanie nowatorskich środków dydaktycznych było możliwe dzięki pozyskaniu przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach, p. T. Tomickiego, hojnego darczyńcy, który zakupił naklejki i przekazał je szkole. Przyjacielem naszej placówki okazał się babiacki przedsiębiorca, właściciel firmy Niżewski Meble, p. Robert Niżewski.
        W imieniu naszych uczniów, dyrektora szkoły oraz własnym składam serdeczne podziękowania za okazane wsparcie.

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.





NIE DAJ SIĘ GRYPIE




Jeśli dziecko ma objawy grypy,

 prosimy udać się z nim do lekarza!!!



Więcej informacji odnośnie grypy i koronawirusa na stronie:





DZIEŃ DINOZAURA U "PSZCZÓŁEK"
27.02.2020 r.



        Dnia 27 lutego "Pszczółki" obchodziły Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi, w tym w sposób szczególny dzieci z naszego przedszkola. Pszczółki znają wiele ciekawostek o życiu tych stworzeń, ich nazwach, wielkości, o tym gdzie żyły i czym się żywiły.
        Dzieci bawiły się w paleontologa, odkrywając szkielet dinozaura ukryty w mące. Następnie lepiły z plasteliny różne dinozaury. Rozwiązywały łamigłówki, grały w dinozaurowe memory oraz wykonały ciekawe prace plastyczne. na koniec zajęć otrzymały pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w zabawach oraz znaczki z kolorowymi dinozaurami.
        Dzień ten minąłw miłej atmosferze, a dzieci chętnie brały udział we wszystkich zabawach zorganizowanych z okazji tego święta.

Paulina Grabowska - wychowawca grupy.



DZIEŃ DINOZAURA W GRUPIE "JEŻYKÓW"
27.02.2020 r.


        27 lutego w naszym przedszkolu odbył się Dzień Dinozaura. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje kolekcje dinozaurów, encyklopedie i albumy o tych wymarłych zwierzętach. W prehistoryczny świat przeniosły nas opowiadaniai wiersze. Jeżyki brały udział w rozmaitych grach i zabawach. Wykonały też wspaniałe prace plastyczne. Dzień ten z pewnością był okazją do pogłębienia wiedzy naszych przedszkolaków zafascynowanych dinozaurami, a w niektórych rozbudził nowe pasje.

Magdalena Ferenc - nauczyciel edukacji przedszkolnej



PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW
27.02.2020 r.



W czwartek uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Znakomitych gości powitał Ludek książkowy i pani bibliotekarka, która zapoznała uczniów z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację, w której bohaterami były postacie ze znanych bajek oraz Ludek Książkowy i Krasnale. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie z klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki: Anita, Kinga, Kasia, Natalka, Paweł, Klaudia, Zuzia, Wiktoria, Kornelia.

Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać  i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało ręcznie robione zakładki do książek oraz słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak



KOŁO FORTUNY w naszej szkole!



        Na pewno wszyscy dorośli, jak i uczniowie znają i oglądają kultowy teleturniej „Koło Fortuny” nadawany w telewizji. Jego początki sięgają lat 90-siątych. Oglądając program wspólnie z uczestnikami w napięciu obserwujemy kręcące się koło.
       
Od dziś takie emocje możemy przeżywać na lekcjach w naszej szkole. Oczywiście nagrodą za poprawną odpowiedź jest ocena lub niespodzianka. Pojawienie się koła fortuny na lekcji historii w kl. Va oraz wiedzy o społeczeństwie w kl. VIII wzbudziło w uczniach zaciekawienie i wiele pozytywnych emocji. Pomysłodawcą tego niestandardowego sposobu na powtórki – wiedza w kole fortuny jest p. Marek Tomicki. To okazałe koło wykonał pan Krzysztof Mularski, a w realizacji pomysłu pomagały również panie Marzena Sobczak  i Iwona Szklarska. Mamy nadzieję, że koło fortuny na dobre zadomowi się w naszej szkole. Taka prosta zabawa, a totalnie zmienia atmosferę w klasie. Działa motywująco i  rozluźniająco, wprowadzając jednocześnie element zabawy.

Marek Tomicki

Nauczyciel historii i wos



SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
25.02.2020 r.



        Internet jest ogólnodostępną siecią komputerową obejmującą cały świat. Dzięki niemu możemy w dowolnym momencie i miejscu uzyskać dostęp do globalnego rynku informacji, komunikować się ze sobą, coraz częściej pracować, czy, co jest nad wyraz istotne z punktu widzenia współczesnej edukacji, uczyć się. Niezwykle trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie obecnych społeczeństw i państw bez tego wynalazku.
       
Obok całego mnóstwa zalet, sieć internetowa posiada również wiele wad. Podstawowe zagrożenia wynikające z korzystania z zasobów internetowych to: cyberprzemoc, uzależnienie, łatwy dostęp do treści niedostosowanych do wieku użytkownika, włamania komputerowe, kradzież danych oraz łamanie praw autorskich. Sposobem na podniesienie samoświadomości naszych uczniów jako użytkowników Internetu i wynikających z tego faktu zagrożeń był ogólnoszkolny projekt edukacyjny pt. „Bezpieczny Internet 2020”, zakończony w dn. 25 lutego 2020 r. Dniem Bezpiecznego Internetu, którego najważniejszym punktem był apel szkolny. W ramach projektu odbyły się następujące działania: pogadanki na zebraniach wychowawców z rodzicami uczniów, konkurs na plakat promujący bezpieczeństwo w Sieci (realizowany dla dwóch poziomów klas: I – III i IV – VIII), zajęcia w ramach godzin wychowawczych na temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu oraz apel szkolny.
        W działaniach szkolnych promujących odpowiedzialne i bezpieczne zachowania w Sieci udział wzięli wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły. Uczestnictwo całego środowiska szkolnego wynikało z faktu, że według badań dzieci do lat 14 stanowią znaczny odsetek użytkowników Internetu w Polsce. Sprawa bezpieczeństwa najmłodszych internautów stanowi więc niezwykle ważny punkt w programie profilaktyczno – wychowawczym szkoły. Pomysłodawcą i koordynatorem działań w ramach projektu była p. Anna Wiśniewska, nauczycielka matematyki i chemii, a także wychowawczyni klasy V a.
        Z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim uczniom, dyrektorowi szkoły, p. T. Tomickiemu, pani koordynator, pani pedagog D. Zdrojewskiej, p. M. Sobczak, wychowawcom klas (p. K. Tomickiej, p. A. Michalak, p. M. Skalskiej, p. O. Jędrzejewskiej, p. E. Grędeckiej, p. Z. Wiśniewskiemu, p. A. Berent) oraz nauczycielom przedmiotów za wsparcie działań podjętych w ramach projektu „Bezpieczny Internet 2020”.

Robert Wiśniewski, wychowawca klasy V b



Warsztaty plastyczne w bibliotece szkolnej
24.02.2020 r.



W dniu 24.02.2020 roku w  bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne. W zajęciach uczestniczyli chętni uczniowie - wierni sympatycy naszej biblioteki. Pani bibliotekarka z uczniami wykorzystali pomysł z książki pt. „Warsztaty plastyczne dla dzieci” Marceliny Grabowskiej – Piątek i wykonali kwiaty – ozdoby wiszące. Z przyniesionych materiałów: kolorowych kartek, kleju, cekinów, flamastrów, brokatu powstały przepiękne kwiaty.

Na zajęciach panowała radosna i twórcza atmosfera. Uczestnicy warsztatów mogli rozwijać swoje umiejętności artystyczne i wyobraźnię, a przede wszystkim czerpać radość z tworzenia.

Samodzielnie wykonane dekoracje każdy zabrał ze sobą. Kompozycje mogą być ciekawą wiosenną ozdobą okna, a  także miłą pamiątką.

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak



Tłusty czwartek
20.02.2020 r.



Organizacja oraz fotoreportaż: Iwona Szklarska, opiekun SU



Tłusty czwartek u "Pszczółek"
20.02.2020 r.



W tym dniu dzieci poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce, wykonały piękne prace plastyczno-techniczne. Na języku angielskim grały w "pączkowe" memory. Nie mogło także zabraknąć słodkiego poczęstunku - pączków z cukrem pudrem, które dzieci chętnie zajadały.

Paulina Grabowska - wychowawca grupy.



Tłusty czwartek u "Jeżyków"
20.02.2020 r.



Fotoreportaż: Magdalena Ferenc



Wycieczka przedszkolaków do kina
19.02 2020 r.



    W dniu 19 lutego 2020 r. przedszkolaki z grupy 4,5-latków oraz 6-latków wybrały się na wycieczkę do Kina nad Wartą w Kole, na film animowany pt. "Śnieżka i Fantastyczna Siódemka". Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca, wywierając ogromne wrażenie na małych widzach.
    Uśmiechnięte buzie przedszkolaków były potwierdzeniem, iż bajka bardzo się podobała. Po udanym seansie wszyscy w doskonałych nastrojach wrócili do przedszkola.

Kierownik wycieczki - Magdalena Ferenc



Pierwiastek chemiczny jako superbohater



Z przyjemnością i ogromną satysfakcją ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu chemicznego pt. "Pierwiastek chemiczny jako superbohater". Uczniowie musieli przedstawić wybrany pierwiastek chemiczny jako postać superbohatera w dowolnej formie plastycznej. Komisja Konkursowa miała ogromny problem z wyborem najciekawszej pracy, ponieważ wszystkie były piękne i wyjątkowe. Wykazaliście się dużą kreatywnością i pomysłowością. Po długich naradach jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
        I miejsce: Adam O. , klasa VIII
    Wyróżnienia: Klaudia S., klasa VII
                        Filip K., klasa VIII
                        Oskar L., klasa VIII
Nagrodzone prace można zobaczyć w galerii.
Organizatorzy konkursu: Anna Wiśniewska i Anna Michalak.



Światowy "Dzień Kota" w grupie Jeżyków
17.02.2020 r.



W dniu 17 lutego, 4,5-latki obchodziły Światowy Dzień Kota. Jest to święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. W tym dniu wszystkie dzieci upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o chorym kotku, uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Dzieci tańczyły przy muzyce, śpiewały piosenki o kotkach, naśladowały je w zabawach muzyczno – ruchowych, brały udział w konkursach oraz wykonywały prace plastyczne. Był to dzień pełen zabaw i niezapomnianych emocji!

Magdalena Ferenc – nauczyciel edukacji przedszkolnej



"Dzień Kota" u Pszczółek
17.02.2020 r.



17 lutego w przedszkolu obchodziliśmy "Dzień Kota". W tym dniu "Pszczółki" przyszły do przedszkola ze soimi pluszakami kotkami. Wspólnie oglądaliśmy ilustracje przedstawiające różne rasy kotów, ale także koty z popularnych bajek. Nie mogło zabraknąć "kocich zabaw" przy muzyce. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach. Rozwiązywały zagadki, test wiedzy o swoim pupilu.  Wykonały prace plastyczno-techniczne: zabawkę dla kota z włóczki, rysunki, origami, maskę kotka. Podczas tych zabaw nie zapomnieliśmy o tym, że głównym celem tego święta było podkreślenie roli kota w życiu każdego z nas, a także zwrócenie uwagi na los bezdomnych i porzuconych kotów. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w zajęciach z okazji DNIA KOTA.

Notatkę z tego wydarzenia przygotowała Paulina Grabowska - wychowawca "Pszczółek"







Walentynki to ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. Walentynkowe zwyczaje są obecne również w naszej szkole. Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest poczta walentynkowa. W dniu 14 lutego uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. W dzień walentynek specjalni listonosze roznosili miłosną korespondencję od klasy do klasy.
Święto zakochanych to doskonała okazja na zorganizowanie tanecznych atrakcji. Dla uczniów szkoły zorganizowano dyskotekę. Była to impreza, podczas których dominowały serduszka i inne "zakochane" ozdoby, a z głośników rozbrzmiewały utwory z uczuciami w tle. Uczniowie również brali udział w przygotowanych konkursach takich jak: taniec z balonem czy wędrujące serduszko.

Informację przygotowała Iwona Szklarska - opiekun SU



Walentynki w kl. I-III
14.02.2020 r.






Walentynki w grupie "Jeżyków"
14.02.2020 r.



        Walentynki to święto obchodzone na całym świecie, a od kilku lat również w Polsce. To święto, które może obchodzić każdy, bez względu na to, ile ma lat. Obchodziła je również grupa Jeżyków. W naszej sali dominował oczywiście kolor czerwony. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami, m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się serduszkami i balonami. Dzieci wykonały również walentynki dla swoich najbliższych, ukochanych osób. Miłym akcentem na zakończenie zabawy walentynkowej było rozdanie każdemu dziecku balonika i lizaka w kształcie serca.
       
Celem całego przedsięwzięcia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom, czerpanie radości ze wspólnej zabawy oraz budowanie atmosfery przyjaźni i współdziałania w grupie. Dla przedszkolaków ten dzień stał się okazją do pokazania jak dobrze i wesoło jest być razem. W piątek 14 lutego nikomu nie zabrakło tego co najważniejsze – uśmiechu, a przecież o to najbardziej nam chodziło.
Magdalena Ferenc – nauczyciel edukacji przedszkolnej




Walentynki w grupie "Pszczółek"
14.02.2020 r.



        W piątek 14 lutego grupa "Pszczółek" obchodziła WALENTYNKI. Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę o tematyce walentynkowej, a także zapoznaliśmy się z tradycją tego święta oraz patronem dnia zakochanych. W tym dniu dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce, rozwiązywały zagadki, kolorowały walentynkowe obrazki. Nie mogło również zabraknąć słodkiego upominku. Zajęcia w tym dniu były odzwierciedleniem przede wszystkim takich wartości jak miłość, przyjaźń, czy także szczęście.
        Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły we wspólnych zabawach.

Informację przygotowała Paulina Grabowska - wychowawca grupy




W bibliotece uczniowie tworzyli kartki walentynkowe
13.02.2020 r.



W dniu 13 lutego 2020 r., czyli w przeddzień WALENTYNEK w naszej szkolnej bibliotece chętni uczniowie mogli stworzyć własnoręcznie kartki walentynkowe. Uczniowie po raz kolejny mieli okazję przekonać się, że BIBLIOTEKA SZKOLNA jest to fantastyczne miejsce, w którym nuda nie grozi. W piątek 14 lutego w dzień św. Walentego kartki dotrą na pewno, szkolną pocztą walentynkową, do adresatów.

Nauczyciel bibliotekarz
Marzena Sobczak



MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
W GRUPIE 4, 5-LATKÓW
10.02.2020 r.



        10 lutego przedszkolaki z grupy ,,Jeżyki” obchodziły Międzynarodowy Dzień Pizzy. Tego dnia sala naszego przedszkola zamieniła się we włoską pizzerię. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: wyrobienie ciasta, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do piekarnika. W czasie oczekiwania na konsumpcję, mali kucharze poznali ciekawą historię pizzy. Otóż pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889 roku, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.
        Dzisiejszym warsztatom kulinarnym towarzyszyły również zabawy przy muzyce oraz konkursy. Czas oczekiwania na potrawę minął szybko i przyjemnie. Najmilszym momentem tego święta była degustacja pysznej, samodzielnie zrobionej pizzy.

Magdalena Ferenc - nauczyciel edukacji przedszkolnej



SKRZYDLATE FERIE

03.02.2020 r.



        Do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu wybrała się w dniu 3 lutego 2020 r. kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów i opiekunów Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach. Wyjazd był możliwy dzięki akcji „Ferie z wojskiem 2020”, zorganizowanej przez dowództwo jednostki. Głównym celem zimowego wypadu było zwiedzanie obiektu. Stał się on doskonałą okazją do zapoznania się z obliczem współczesnego wojska polskiego. Uczestnicy wycieczki obejrzeli sprzęt wojskowy znajdujący się na wyposażeniu bazy lotniczej, wysłuchali ekscytujących i dowcipnych opowieści służących w niej żołnierzy i pilotów oraz zaznajomili się ze sposobami działania wojskowej straży pożarnej. Dzieci mogły obejrzeć z bliska takie samoloty jak: C130 Hercules, śmigłowiec Mi-8, startującą z lotniska Bryzę i różnego typu wozy strażackie. Wydarzenie służyło również kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich wśród naszych uczniów. Stało się wspaniałą lekcją okazania szacunku współczesnym i minionym pokoleniom żołnierzy. Podjęte działanie wpisywało się dodatkowo w realizowany w naszej szkole program doradztwa zawodowego, którego celem jest poznanie przez dzieci i młodzież specyfiki wykonywania różnych zawodów, w tym przypadku żołnierza, pilota i strażaka. Nie bez znaczenia były także założenia wychowawcze, umiejętnego zachowania się w miejscach publicznych oraz pogłębiania więzi koleżeńskich.
        Polskie siły lotnicze to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP. Powstały w 1918 r. z chwilą odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Historia garnizonu w Powidzu jest krótsza i sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. Obecną nazwę otrzymał on dopiero w 2010 roku. Głównym zadaniem stacjonujących w bazie żołnierzy jest szkolenie nowych adeptów militarnego fachu oraz zabezpieczenie potrzeb transportowych wojska polskiego. Od 10 lat mundurowi z bazy w Powidzu wykonują loty transportowe do Afganistanu oraz misje humanitarne w Europie.
       
Rok szkolny 2019/2020 obfituje w okrągłe rocznice wydarzeń z zakresu historii wojskowości (80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 100 – lecie Bitwy Warszawskiej i II powstania śląskiego). Wskazane działanie jest pierwszym z całego cyklu inicjatyw mających upamiętnić polskich żołnierzy walczących za biało – czerwoną ojczyznę, a także uhonorować oraz podziękować za służbę Rzeczypospolitej obecnie pozostającym w wojsku. Jest także hołdem naszej społeczności szkolnej dla ich poświęcenia, odwagi i męstwa.
       
Składamy gorące podziękowania pozostałym nauczycielom sprawującym opiekę nad uczniami: p. I. Szklarskiej, p. S. Szymańskiej, p. T. Tomickiemu i p. M. Okuńskiemu.

Olga Jędrzejewska, opiekun,
Robert Wiśniewski, opiekun.

Fotoreportaż: Mirosław Okuński, Tomasz Tomicki



BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU
23.01.2020 r.



        Karnawał to czas balów i tanecznych szaleństw, którym towarzyszy muzyka i zabawa.  Zgodnie z tą tradycją, w dniu 23 stycznia w naszym przedszkolu odbył się wyczekiwany przez dzieci kolejny bal karnawałowy.
       
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i wiele innych postaci. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się wesołe tańce w rytmie muzyki, przeplatane zabawami i korowodami. Znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, a mianowicie chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku.
         Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Bajkowa atmosfera na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków!
       
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu pięknych strojów dla dzieci oraz słodkiego poczęstunku.

Informację przygotowała Magdalena Ferenc




CHOINKA SZKOLNA W KL. I-III
22.01.2020 r.



Fotoreportaż: Anna Michalak



CHOINKA SZKOLNA
22.01.2020 r.





DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KL. I-III
21.01.2020 r.













Wizyta Pana policjanta

21.01.2020 r.




    21 stycznia 2020 r. naszą szkołę odwiedził Pan policjant z Posterunku Policji w Babiaku. Niedługo rozpoczynają się ferie zimowe i w związku z tym przestrzegał dzieci przed zagrożeniami płynącymi z nieostrożnej zabawy w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.  
    Dzielnicowy przedstawił sposoby alarmowania o zagrożeniach i wzywania pomocy w razie niebezpieczeństwa.




Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

uroczystość na cześć

najbardziej znanego misia na świecie

20.01.2020 r.



        20 stycznia grupa przedszkolna Jeżyki obchodziła Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w żółto-czerwone stroje, aby jak najbardziej upodobnić się do swojego ulubionego misia. Przedszkolaki przyniosły ze sobą zabawki związane z bajką  o mieszkańcach Stumilowego Lasu.
        Dzień Kubusia Puchatka był doskonałym momentem na przeczytanie fragmentów książki  i zapoznanie najmłodszych z misiem kochającym miodek. A skoro o miodzie mowa, w tym dniu dzieci miały również okazję skosztować złotego przysmaku niedźwiadka. Plan zabaw obejmował konkursy i zabawy tematyczne, a także kolorowanie obrazków z Puchatkiem  w roli głównej. Na koniec uroczystości przedszkolaki obejrzały seans filmowy o przygodach Krzysia i jego pluszowych przyjaciół.
       
Wspólnie spędzony czas upłynął niezwykle szybko, jednak dzień ten niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci!

       
Magdalena Ferenc – nauczyciel edukacji przedszkolnej




Wirtualna wizyta w teatrze
9.01.2020 r.



    Spektakl pt. „O dwóch takich, co ukradli księżyc” obejrzała w dniu 9.01.2020 r. 50 – osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach. Widowisko o przygodach braci Jacka i Placka zaprezentował Teatr Lalek Arlekin w Łodzi. Było to współczesne, przepełnione muzyką i wykorzystujące lalki teatralne przedstawienie powieści Kornela Makuszyńskiego. Udział naszych najmłodszych widzów w najstarszej formie sztuki widowiskowej (do narodzin teatru doszło w starożytnej Grecji w VI w. p. n.e.) był możliwy dzięki nawiązaniu przez szkołę współpracy z Internetowym Teatrem TVP dla Szkół. Nastąpiło to już w poprzednim roku szkolnym. iTeatr TVP daje naszym wychowankom możliwość częstszego uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach prezentowanych przez teatry w całej Polsce. Dzieje się tak dzięki najnowszej technologii w postaci kodowanej transmisji internetowej, która umożliwia przekaz teatralny na żywo wprost do sali lekcyjnej. Przed rokiem pierwszymi odbiorcami sztuki w zaprezentowanej formie byli uczniowie obecnych klas piątych, którzy obejrzeli przedstawienie pt. „Bromba w sieci” w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.
    Edukacja teatralna stanowi niezbędny element wychowania dzieci i młodzieży. Obcowanie ze sztuką pozwala na pełniejsze przeżywanie dorosłego życia. Teatr kształtuje u widza emocje i wrażliwość, rozwija inteligencję, pobudza kreatywność i ciekawość świata oraz zaspokaja wiele potrzeb psychicznych.
    Robert Wiśniewski, szkolny koordynator Internetowego Teatru TVP dla Szkół.




Czytajmy dzieciom!

Spotkanie młodzieży z przedszkolakami "przy książce"

9.01.2020 r.



    W dniu  9.01.2020 r. odbyło się w naszym przedszkolu, drugie w tym roku szkolnym, spotkanie młodzieży z kl. VI, VII, VIII z Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki z przedszkolakami „przy książce”.

    Motywem przewodnim spotkania były zwierzęta. Do przedszkola przybył Podróżnik wraz ze zwierzętami  spotkanymi podczas podróży. Każdy członek Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki był przebrany za inne zwierzątko. Przedszkolaki rozmawiały z podróżnikiem o zwierzętach, potem kolejno wyjmowały z walizki podróżnika maskotkę zwierzę. Dzieci wspólnie wskazywały wśród uczniów tego, który nosił maskę wybranego zwierzęcia.  Wskazany uczeń czytał głośno utwór związany z wybranym zwierzęciem.

    Na zakończenie Podróżnik podziękował przedszkolakom za miłe spotkanie, dzieci pożegnały się ze zwierzętami, a pani bibliotekarka obiecała, że następne spotkanie już wkrótce!

 

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak






Rok szkolny 2019/2020

informacje z 2019 r.





LICZNIK ODWIEDZIN


   
Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020
 Mirosław Okuński