ROK SZKOLNY 2012/2013


29.06 - 12.07.2013 r.

Obóz wypoczynkowy w Pustkowie

Fotoreportaż: Marzena Sobczak


„EKSTRA OBÓZ” – PUSTKOWO 2013
Pod takim właśnie hasłem przebiegała kolejna edycja obozu letniego organizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy „Maraton” w Bogusławicach, pod kierownictwem Marka Tomickiego oraz jego współpracowników z klubu. W tym roku 122 uczestników przebywało w nadmorskiej miejscowości Pustkowo, w gminie Rewal. Tegoroczny obóz trwał od 29 czerwca do 12 lipca. Grupa zakwaterowana była w Ośrodku Wypoczynkowym „Magda”. Choć pogoda początkowo nie dopisywała, po dwóch dniach zmieniła się i uczestnicy mogli rozpocząć plażowanie i kąpiele morskie pod czujnym okiem ratowników oraz wychowawców. Czas spędzony w Pustkowie urozmaicony został wieloma atrakcjami. Uczestnicy wraz z opiekunami wędrowali pieszo do pobliskich miejscowości: Rewala, Trzęsacza, Pobierowa. Szczególnych wrażeń dostarczyła dzieciom wycieczka autokarowa do Międzyzdrojów, gdzie odbywał się coroczny Festiwal Gwiazd. Obozowicze spacerowali Aleją Gwiazd, udało im się spotkać gwiazdy polskiego kina i telewizji, m.in. Annę Dereszowską i Roberta Moskwę. W kinie 7D obejrzeli wybrany przez siebie film, który dostarczył im takich emocji, że nie chcieli opuścić sali. Inną atrakcją wakacyjną była wycieczka kolejką RETRO do Niechorza i Rewala. Spędzając czas na grach i zabawach na „Orliku”, i pływając w basenie uczestnicy dbali o swoją sprawność fizyczną. Zorganizowano również wybory MISS OBOZU oraz konkursy piosenki obozowej, na nazwę i hasło grupy, konkurs czystości, dyskoteki. Obozowicze byli bardzo zadowoleni ze spędzonych nad morzem wakacji i wyjątkowo wielu ciepłych i słonecznych dni. Trudno było im pożegnać się z morzem, nowymi koleżankami i kolegami. Wrócili do swoich domów zdrowi, wypoczęci i zadowoleni. Wielu z nich już nie może doczekać się następnego obozu i zapewniło organizatorów, że weźmie w nim udział. Tegoroczny wypoczynek letni został dofinansowany przez: FS Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Warszawie, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Kole.

Informację przygotowali uczestnicy obozu


28.06.2013 r.

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Fotoreportaż: Emilia Ślusarska
27.05.2013 r.

Dzień Matki

Fotoreportaż: Teresa Tomicka


W dniu 27.05.2013 roku w Zespole Szkół w Bogusławicach odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z Mamami z okazji Dnia Matki. Nasze kochane Mamy otrzymały zaproszenia na program artystyczny przygotowany przez uczniów z klas I- III wraz z wychowawcami. Dzieci zaprezentowały się Mamom jak najlepiej potrafiły recytując wiersze oraz śpiewając piosenki adekwatne do tego wspaniałego święta. Na zakończenie artystycznego występu, dzieci wspólnie odśpiewały wszystkim mamom piosenkę pt. „Żyj nam sto lat”. Kończącym akcentem uroczystości było podarowanie Mamom pięknych laurek oraz poczęstowanie cukierkami ufundowanymi przez sklepik szkolny. Impreza była bardzo udana – sugerując się wypowiedziami gości, nasze Mamy były bardzo zadowolone ze spotkania ze swoimi pociechami. Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i wszystkich Mam.

Informację przygotowała p. Kamila Tomicka


15.05.2013 r.

Mityng rekreacyjno - sportowy "Dla każdego coś miłego"

Fotoreportaż: Marzena Sobczak


W dniu 15.05.2013 roku zespół uczniów z klasy II gimnazjum w składzie: Wioletta Idczak, Jakub Kruszyna, Daria Korytowska, Sylwia Graczyk, Agata Trzmielewska, Wiktoria Andrzejewska zorganizował MITYNG REKREACYJNO – SPORTOWY pod hasłem : „Dla każdego coś miłego” dla uczniów z klas 3a i 3b ze szkoły podstawowej. Celem mityngu było upowszechnianie sportu i rekreacji wśród uczniów oraz wdrażanie uczniów klasy II gimnazjum do funkcji społecznych i kierowniczych. Uczniowie z klas 3 podzieleni byli na drużyny i rywalizowali w następujących konkurencjach:
• zanieś – przynieś
• skoki z miejsca
• slalom rowerowy
• sztafetowe biegi przełajowe.
Rywalizacja przebiegała „fair – play”. Na zakończenie imprezy organizatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom własnoręcznie wykonane medale oraz soczki ufundowane przez sklepik szkolny. Opiekunem projektu edukacyjnego była p. Marzena Sobczak, nauczyciel wychowania fizycznego.

Informację przygotowała Wiktoria Andrzejewska


22.04.2013 r.

Dzień Ziemi

Fotoreportaż: Marzena Sobczak, Emilia Ślusarska, Tomasz Tomicki


W tym dniu odbył się w naszej szkole, już po raz kolejny, „Międzyklasowy Turniej Ekologiczno – Sportowy pod hasłem „Z ekologią na wesoło”. W turnieju wzięli udział uczniowie z klas IV – VI szkoły podstawowej. Uczniowie wcześniej przygotowali kolorowe stroje, każda klasa wytypowała swoich reprezentantów, którzy odpowiadali na pytania w konkursie wiedzy oraz uczniów, którzy rywalizowali w konkurencjach sportowych. Nad całością przebiegu turnieju czuwali nauczyciele wychowania fizycznego i przyrody oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie bawiąc się uczyli jak segregować odpady, poznawali parki narodowe, rośliny i zwierzęta chronione itp. Rywalizacja klas trwała do ostatniego pytania konkursowego. Ostatecznie przewagą tylko jednego punktu zwyciężyła kasa VI. II miejsce zajęła klasa V, a III – kl. IV.

Informację przygotowała p. Jolanta szymańska


22.03.2013 r.

Dzień otwarty w przedszkolu

Fotoreportaż: Marek Tomicki


W istniejącym już rok Samorządowym Przedszkolu w Bogusławicach, podczas dnia otwartego, zapoznano rodziców dzieci 3- i 4-letnich z ofertą edukacyjną, zachęcając, aby skorzystali z niej w nowym roku szkolnym. Wielu rodziców ze swoimi kilkuletnimi pociechami przybyło do Samorządowego Przedszkola w Bogusławicach na „Dzień otwarty”. Uczęszczające tam trzy- i czterolatki zaprezentowały dla gości przygotowaną wcześniej część artystyczną – recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a także tańczyły. – Kto chce bawić się z nami, do przedszkola zapraszamy – mówiły chórem maluchy. Do zabawy przy muzyce zaproszono również przybyłych, a potem wspólnie wykonano pracę plastyczną zatytułowaną „Drzewo rączek”. Kiedy dzieci w radosnej atmosferze kontynuowały zabawę, rodzice mogli zapoznać się ofertą edukacyjną. Dyrektor Marek Tomicki wspominał o wyposażeniu sali i znajdującym się na zewnątrz placu zabaw, przybliżając jednocześnie obowiązujące na terenie szkoły zasady bezpieczeństwa. Apelował o to, by rodzice od nowego roku szkolnego posłali swoje dzieci do przedszkola. – To przygotuje je do dalszej edukacji i ułatwi zaaklimatyzowanie się w środowisku szkolnym – podkreślał dyrektor, dodając że bardzo dobrze układa się współpraca między szkołą a gminnym samorządem.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


21.03.2013 r.

Powitanie wiosny

Fotoreportaż: Marzena Sobczak


Jak dotąd można odnieść wrażenie, że wiosna utknęła gdzieś w śnieżnych zaspach. Z utęsknieniem czekamy na pierwsze promienie słońca. Aby przyspieszyć przyjście tej pory roku uczniowie z Zespołu Szkół w Bogusławicach postanowili przywołać ją piosenkami, a tym samym przegonić zimę. Na początku szkolnego turnieju prowadzący przypomnieli zwyczaj topienia marzanny i wymienili cechy niecierpliwie wyczekiwanej wiosny. W związku z tym, że 21 marca rządzi się swoimi prawami, był to jedyny dzień, kiedy w szkole zezwolono na pomalowane paznokcie i delikatny makijaż na potrzeby występu. Każda z klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum przygotowała dwie piosenki, jedną w języku polskim, drugą po angielsku, oraz humorystyczną scenkę. I trzeba przyznać, że wśród śpiewających znalazło się kilka prawdziwych perełek. Kostiumy i choreografia były ściśle związane z tekstami prezentowanych utworów. W jury, obok przedstawiciela Rady Pedagogicznej szkoły i dyrektora Marka Tomickiego, zasiadł Paweł Frankowski współpracujący z MDK-iem w Izbicy Kujawskiej, zajmujący się przygotowywaniem młodzieży do festiwali muzycznych. Po części wokalnej młodzi artyści z dużym poczuciem humoru zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, odgrywając skecze, które zgromadzoną publiczność rozbawiały do łez. Potem przyszedł czas na ocenę występów.
– Braliśmy pod uwagę zaangażowanie wokalne, taneczne, choreografię oraz ilość występujących osób. Ważne też było dla nas ogólne wrażenie każdego zespołu – powiedział Paweł Frankowski. Były gratulacje dla wszystkich wykonawców, a dyrektor dodał, że to wydarzenie z pewnością przegoni zimę. Podziękował również wychowawcom klas oraz opiekunce Samorządu Szkolnego Magdalenie Skalskiej za pomoc w przygotowaniach. Po podliczeniu punktów ogłoszono wyniki szkolnej „Bitwy na głosy” i wręczono pamiątkowe dyplomy.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


8.03.2013 r.

Dzień Kobiet

Fotoreportaż: Marek Tomicki
14.02.2013 r.

SZKOLNY KONKURS TAŃCA 2013

Fotoreportaż: Emilia Ślusarska


Nauczyciele wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Bogusławicach zorganizowali konkurs tańca, w którym zmierzyli się uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej i 1-3 Gimnazjum. Jury, z dyrektorem Markiem Tomickim na czele, oceniało dobór repertuaru, pomysłowość choreografii i staranność wykonania tanecznej prezentacji. Uczniowie poruszali się w rytm najnowszych przebojów, wykonując przy tym rozmaite figury akrobatyczne. Trzeba przyznać, że zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, co zostało odpowiednio ocenione. W kategorii Szkoły Podstawowej pierwsze miejsce zdobyła klasa 5, drugie – klasa 4, a trzecią lokatę wywalczyła klasa 6. Z Gimnazjum najlepsza była klasa 2, na drugim miejscu uplasowała się klasa 1, a tuż za nią znalazła się klasa 3.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


Dzień Babci i Dziadka

Fotoreportaż: Sylwia Kapuścińska


Dla swoich babć i dziadków, z okazji ich święta, dzieci z Samorządowego Przedszkola w Bogusławicach przygotowały część artystyczną i własnoręcznie wykonały podarunki. Najstarsze przedszkolaki z Bogusławic zaprosiły swoich dziadków na uroczystość z okazji ich niedawnego święta. Licznie przybyłych gości powitała wychowawczyni grupy, a dzieci w wierszykach i piosenkach wymieniały zalety swoich ukochanych seniorów. – Dobrze mieć babcię, bo ma złote serce. Chętnie chodzi na spacery, smaczne robi nam desery – recytowała Zuzia. – Dziadziuś pokazuje nam ciekawy świat. Nigdy się na nas nie złości. Kocha ptaki i zwierzęta, i rzecz jasna swe wnuczęta – mówił Bartek. Maluchy opowiadały, że babcie dają dobry przykład, rozumieją swoje wnuki i potrafią zrobić niemal wszystko. Dziadkowie zabierają na spacery, opowiadają ciekawe historie, uczą jazdy na rowerze, pomagają w konstruowaniu latawców i są doskonałymi majstrami. Seniorzy nie kryli wzruszenia, a występy swoich milusińskich nagradzali gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości przedszkolaki wręczyły gościom własnoręcznie przygotowane laurki oraz pięknie przyozdobione piernikowe serduszka, jako podziękowanie za miłość i troskę, po czym zaprosiły ich do wspólnego posiłku.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


Zdjęcia grupowe klas

Fotografia szkolna MAWI
14 - 23.01. 2013 r.

Obóz zimowy w Zakopanem

Fotoreportaż: Marzena Sobczak, Marek Tomicki


Do Zakopanego na dziesięciodniowy zimowy obóz wyjechało 53 dzieci z terenu powiatu kolskiego. Ciekawe lekcje z instruktorami i profesjonalny sprzęt sprawiły, że uczniowie niemal od pierwszego dnia rozpoczęli zabawy na stoku. Nad ich bezpieczeństwem czuwał organizator wyjazdu i prezes klubu Marek Tomicki. Dużo śniegu, lekki mróz, narty i... mnóstwo wrażeń. W taki sposób podsumowują ferie uczestnicy zimowego obozu w Zakopanem, zorganizowanego przez UKS „Maraton” działający przy ZS w Bogusławicach. Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu w domu wczasowym „U Jakuba” w Zakopanem, młodzież, wraz z opiekunami, wyruszyła na spacer, by poznać najbliższą okolicę. Obóz zimowy szybko jednak zmienił się w narciarski, bowiem już w na początku pobytu uczestnicy zostali wyposażeni w sprzęt, niezbędny do szaleństw na stoku. Następne dni przyniosły zajęcia z instruktorami, którzy przygotowali młodych sportowców do nabywania nowych umiejętności i w przystępny sposób przekazali niezbędne informacje, dzięki czemu już teoretyczne zajęcia były atrakcyjne. Następnie przyszedł czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Uczestnicy, korzystając z wyciągu narciarskiego, pojechali na stok i samodzielnie z niego zjeżdżali. Codzienne kilkugodzinne zajęcia, przebywanie na świeżym powietrzu spowodowało, że odpoczynek był niezbędnym elementem każdego dnia obozu. W czasie wolnym od szusowania na stoku dzieci poznawały okolicę stolicy Tatr, wzięły udział w objazdowej wycieczce po Poroninie i Suchej Beskidzkiej. Nie obyło się też bez niemal codziennych spacerów na Krupówki. – Przez cały czas mieliśmy do dyspozycji autokar, którym dojeżdżaliśmy do wyciągu. Dzieci były zadowolone z wyjazdu i już zapisują się na obóz letni. Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować to zimowisko, ponieważ dzięki temu dzieci ze środowisk wiejskich miały możliwość poznania warunków narciarskich – powiedział prezes UKS „Maraton” Marek Tomicki, dziękując jednocześnie opiekunom, którzy – by obniżyć koszty wyjazdu – pracowali jako wolontariusze. W zorganizowaniu wypoczynku pomagały: Marzena Sobczak i Anna Michalak, pielęgniarką była Małgorzata Sowińska, a opiekę nad dziećmi sprawowały: Elżbieta Karwacka, dyrektor SP w Karszewie, Bogumiła Czwajda i Kinga Stempińska. Warto wspomnieć, że na zorganizowanie wypoczynku klub pozyskał dofinansowanie z FS Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Warszawie.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


10.01.2013 r.

Choinka szkolna

Fotoreportaż: Marek Tomicki
21.12.2012 r.

Boże Narodzenie 2012

Fotoreportaż: Emilia Ślusarska, Marek Tomicki
6.12.2012 r.

MIKOŁAJKI

Fotoreportaż: Marzena Sobczak
4.12.2012 r.

Barbórka w przedszkolu

Fotoreportaż: Emilia Ślusarska


Czym zajmuje się górnik? – Pracuje pod ziemią po to, żebyśmy mieli węgiel – odpowiadają przedszkolaki z Bogusławic, zapytane o górnika. Ostatnio, z okazji Barbórki, pociechy odwiedziła przedstawicielka Orkiestry KWB "Konin". W związku ze świętem górników – Barbórką – Katarzyna Drapińska zaprosiła do Samorządowego Przedszkola w Bogusławicach Katarzynę Bąk, która jest reprezentantką Orkiestry KWB "Konin". Dzieci, zachwycone gościem, z uwagą słuchały ciekawostek opowiadanych przez panią górnik, która wyjaśniła im na czym polega ten zawód oraz przybliżyła historię powstania węgla. Zagrała również kolędy, z których pociechy bardzo się ucieszyły, gdyż utwory te zwiastują zbliżające się święta. – Górnik to pracuje w ziemi. Kopie węgiel, żeby było i ciepło i żeby można było palić – wyjaśniła 4-letnia Malwinka. – Bo jak nie napalimy, to będzie zimno – dodała Julka. Dzieci złożyły pani górnik życzenia bezpiecznej i owocnej pracy oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


29.11.2012 r.

Andrzejki

Fotoreportaż: Emilia Ślusarska


W jedno z ostatnich popołudni listopada uczniowie zostali po lekcjach w szkole i przygotowali rozmaite zabawy związane z andrzejkami. Każdy mógł poznać imię swojej przyszłej żony czy męża, przekłuwając szpilką papierowe serce. I już ta wróżba dostarczyła młodym ludziom wiele emocji i śmiechu, zwłaszcza gdy któraś dziewczyna wywróżyła sobie Bonifacego czy Eustachego. Ponadto każdy uczestnik zabawy mógł dowiedzieć się, jaki zawód będzie wykonywał w dorosłym życiu. – Ja będę wiodła szczęśliwe życie u boku Klemensa. Tylko z zawodu nie jestem zadowolona. Wyszło, że będę krawcową – powiedziała Weronika, uczennica szóstej klasy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ułożone na stoliku trzy talerze, pod którymi znajdowały się: pierścionek, obrączka i różaniec. Przepowiadały one odpowiednio: staropanieństwo, rychłe zamążpójście i wstąpienie do zakonu. – O nie! Dwa razy mi wyszło, że będę księdzem – powiedział przerażony wynikiem wróżby Mikołaj. Za sprawą magii można było również lepiej poznać własną osobowość, bowiem wróżki czytały z koloru oczu cechy charakteru. Jedni byli zadowoleni, inni nieco zawiedzeni tym, co usłyszeli. – Zebrała się nasza gromada, gdy już wieczór zapada. Chętna do zabawy w andrzejkową noc, bo dziś wróżby i magii moc. Która pierwsza za mąż wyjdzie i do której szczęście przyjdzie? Która swą miłość odgadnie? Odpowiedzi na pytania już znamy, a na wyniki jeszcze poczekamy... – podsumowały uczennice. Zabawy z wróżbami zwieńczyła dyskoteka.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


12.11.2012 r.

Cyrk w szkole

Fotoreportaż: Marzena Sobczak
9.11.2012 r.

Narodowe Święto Niepodległości

Fotoreportaż: Marzena Sobczak
8.11.2012 r.

Pasowanie na ucznia

Fotoreportaż: Emilia Ślusarska


Pasowanie na ucznia w ZS w Bogusławicach mogło się nie odbyć, a to ze względu na zaklęcie złej czarownicy, która zagroziła, że pierwszoklasiści już na zawsze zostaną zółtodzióbkami. Na szczęście, dzięki dobrej wróżce, wszystko się udało. Najpierw jednak dzieci musiały wybrać się w podróż do czterech pór roku... Na uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej w Zespole Szkół w Bogusławicach przybyli ich rodzice oraz goście z dalekiej krainy... Dobra wróżka, która była jednym z nich, podziękowała za zaproszenie i usiadła na widowni. Tuż po niej pojawiła się czarownica, okazując złość, że o niej, jak zwykle, zapomniano i za karę – pod wpływem jej czarów –uczniom wyrosły żółte dzioby. Zagroziła także, że pierwszaki nigdy nie zostaną uczniami. Uroczystość zostałaby odwołana, gdyby nie dobra wróżka. Jednak zanim odczarowała dzieci, musiały wybrać się w podróż do czterech pór roku. I tak pociechy w krainie każdej pory roku, śpiewając piosenki i recytując wierszyki, zapewniły, że będą solidnie pracować. – Wchodzą do głowy cyfry, literki, sylaby, zdania i inne treści. Sami się czasem zastanowimy, czy to się wszystko nam w głowie zmieści? Duma nas przy tym rozpiera, bo pamiętając względy wszelakie, pamiętać trzeba, że raz tylko w życiu stajesz się stuprocentowym pierwszakiem – mówiły dzieci. Pociechom udało się zdobyć symbole: pracowitości, miłości i mądrości, a dobra wróżka je odczarowała i mogły już złożyć ślubowanie. Po wyrecytowaniu przysięgi dyrektor Marek Tomicki dokonał aktu pasowania każdego z nich na prawdziwego ucznia. Nie zabrakło też prezentów, gratulacji i życzeń dla dzieci oraz ich wychowawczyni.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska


12.10.2012 r.

Dzień Edukacji Narodowej

Fotoreportaż: Emilia Ślusarska


Z okazji święta wszystkich pracowników szkoły uczniowie z Zespołu Szkół w Bogusławicach przygotowali uroczysty apel, by podziękować im za codzienny trud i poświęcenie. Dzień Edukacji Narodowej, a więc – potocznie mówiąc – święto nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, uczniowie z ZS w Bogusławicach uczcili poezją i muzyką. Były również życzenia skierowane do nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Każdy dziękował najlepiej, jak umiał, a dla pań od nauczania początkowego każdy pierwszaczek narysował piękny, kolorowy szlaczek. – Drodzy nasi wychowawcy, bardzo prosimy byście dziś o wszystkich troskach i kłopotach zapomnieli choć na kilka chwil – śpiewały pociechy, a potem recytowały utwory pamiętając o nauczycielu każdego przedmiotu. Dla polonistki był bukiecik maków polnych, biało-czerwone róże dla pani od historii, a pomnożone kwiaty otrzymała w wierszu matematyczka. Do każdego z osobna skierowano ciepłe słowa dziękując za wychowanie i przekazywaną wiedzę.

Informację przygotowała p. Emilia Ślusarska